Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Krzysztof Tchórzewski: energetyka napędzi popyt na węgiel

Autor:  wnp.pl (Piotr Stefaniak)  |  12-07-2018 15:38
Kompromis wypracowany z Komisją Europejską w sprawach klimatycznych zakłada, że redukcja energetyki węglowej w Polsce nie będzie odbywała się w krótkim okresie czasie, lecz potrwa latami. Dlatego w najbliższych czasie możemy się spodziewać zwiększenia udziału węgla w energetyce jako paliwa - mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii.
Minister Tchórzewski w rozmowie z WNP.PL prognozuje, że w najbliższej perspektywie nie nastąpi ograniczenie wydobycia, a wręcz przeciwnie.

- Polskie kopalnie mogą jeszcze latami wydobywać węgiel. Potrzebne będzie wręcz zwiększenie produkcji, a więc nowe ściany - mówi Krzysztof Tchórzewski, wskazując, że mamy obecnie skokowy wzrost zapotrzebowania na surowiec.

Wynika to z jednej strony z oddawania nowych bloków węglowych, z drugiej strony z przedłużenia pracy tych niespełniających wymogi klimatyczne.

Do czasu, kiedy nie będą jeszcze zamykane te przestarzałe bloki energetyczne, tj. do ok. 2021 roku, a zarazem kiedy będą wchodzić do eksploatacji nowe, potrzeby dostaw węgla dla energetyki będą większe, niż krajowe kopalnie będą w stanie dostarczyć.

- Musimy tu rozważnie działać - dodaje minister, wskazując na konieczny w przyszłości import surowca, który będzie stabilizował jego ceny.Na pytanie o surowiec dla nowego bloku C Elektrowni Ostrołęka Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że inwestycja ta ma zapewniony węgiel.

Udziałowcem elektrowni jest Enea, która ma możliwości zwiększenia wydobycia w należącej do koncernu kopalni Bogdanka. Wskazują na to też np. przygotowania do modernizacji linii kolejowej łączącej to zagłębie węglowe z Ostrołęką.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018