Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Miguel Arias Cañete o Porozumieniu paryskim, polskiej energetyce węglowej i dywersyfikacji dostaw gazu

Autor: Ireneusz Chojnacki, Jacek Ziarno
Dodano: 07-08-2018 06:01

- UE sprawdziła się jako kluczowy i skuteczny negocjator na rzecz ochrony klimatu. Chcemy utrzymać wiodącą rolę i konstruktywnie współpracować, by osiągnąć ustalone w Paryżu cele i pomóc światu w niezbędnym przejściu na gospodarkę niskoemisyjną - mówi nam Miguel Arias Cañete, komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu i energii w Komisji Europejskiej.

- Do najważniejszych celów katowickiego szczytu klimatycznego COP24 zalicza się wypracowanie pakietu decyzji, zapewniających pełne wdrożenie Porozumienia paryskiego. Tymczasem USA postanowiły się z niego wycofać, a przecież - obok Chin i Indii - należą do największych emitentów CO2 na świecie. Czy jakaś grupa państw może uznać tę okoliczność za punkt wyjścia do nowych rozwiązań?

- Porozumienie paryskie stało się ogromnym sukcesem społeczności międzynarodowej - wynikiem wielu lat trudnych negocjacji i ciężkiej pracy, po kilku nieudanych próbach zawarcia światowego paktu klimatycznego. Ale przyjęcie porozumienia to jedno, a jego wprowadzenie w życie - drugie.

UE odegrała kluczową rolę jako pośrednik w realizacji Porozumienia paryskiego. Jesteśmy zaangażowani w wypełnianie naszych zobowiązań. W tym duchu COP24 w Katowicach to niezwykle ważny etap na szlaku, który uzgodniliśmy w 2015 r. w Paryżu.

Unia głęboko ubolewa nad amerykańskim zamiarem wycofania się z Porozumienia. Decyzja ta miała jednak w rzeczywistości stymulujący wpływ na resztę globu: zarówno duże, jak i małe kraje zadeklarowały mocne zaangażowanie, by poprzeć to porozumienie i osiągnąć jego zasadnicze cele.

- Jak Unia chce teraz pełnić rolę skutecznego negocjatora, dobrego ducha rozmów przybliżających nas do upowszechnienia sprzyjających klimatowi rozwiązań?

- Jesteśmy, jak zawsze, otwarci na dyskusje i gotowi współpracować ze wszystkimi krajami, by znaleźć rozwiązania ich problemów. Chcemy, by wszyscy angażowali się we wspomniany projekt, lecz nie może być innej podstawy do negocjacji niż Porozumienie paryskie.

W 2015 r. UE sprawdziła się jako kluczowy i skuteczny negocjator na rzecz ochrony klimatu. Chcemy utrzymać wiodącą rolę i konstruktywnie współpracować, by osiągnąć ustalone w Paryżu cele i pomóc światu w niezbędnym przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Przykładem naszego zaangażowania jest czerwcowe posiedzenie ministerialne w sprawie działań w dziedzinie klimatu (MoCA), którego gospodarzami będą Unia Europejska wraz z Chinami i Kanadą.
 
W dalszej części wywiadu m.in. o restrykcyjnym dla Polski obostrzeniu ws. Funduszu Modernizacyjnego, wątpliwościach państw członkowskich w kwestii struktury miksów energetycznych, unijnych pieniądzach na modernizację polskiej energetyki, harmonizacji unijnych i krajowych celów OZE i o dywersyfikacji unijnych źródeł gazu (w tym o Nord Stream 2).

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019