Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Rynek węgla prosty jak budowa cepa? Cena rządzi, ale...

Autor: Jerzy Dudała
Dodano: 18-07-2018 06:02 | Aktualizacja: 18-07-2018 06:08

W Unii Europejskiej węgiel jest na cenzurowanym. W skali globu nie ma mowy o odchodzeniu od "czarnego złota". Wręcz przeciwnie. O tym, czy i ile fedrować, decyduje jednak ostatecznie światowy rynek i krajowe inwestycje.

Teza, w myśl której świat odchodzi od węgla, jest - jak się okazuje - nieprawdziwa. Produkcja węgla kamiennego przekracza 7 mld ton, a w 2017 roku zwiększyła się o 200 mln ton. Wydobycie węgla brunatnego utrzymuje się na stałym poziomie - ok. 800 mln ton.

Węgiel zajmuje stabilne trzecie miejsce jako nośnik energii pierwotnej, mając 20-procentowy udział w globalnej strukturze zużycia - za gazem i ropą naftową. Jak wskazują prognozy Międzynarodowej Agencji Energii, zużycie tego surowca do 2040 roku ma wzrosnąć o 200 mln ton.

Utrzymanie zdolności produkcyjnych w naszym górnictwie jest i pozostaje jednak głównym wyzwaniem dla rodzimych producentów surowca. Bez udostępnienia nowych złóż nasz potencjał produkcyjny nadal będzie się kurczył, co cieszyć może m.in. tych, którzy sprzedają węgiel na polski rynek.

- Import węgla kamiennego do UE wyniósł w 2017 roku aż 172 mln ton, a Hiszpania, Włochy i Niderlandy odnotowały kilkunastoprocentowy wzrost zużycia tego paliwa. Potrzeby energetyczne rosły w takim stopniu, że energię elektryczną trzeba było produkować rok temu z paliw stałych - zaznacza Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej.

Szef PGG wylicza, że import węgla do Europy odpowiada około 500 tys. miejsc pracy, które znalazły się poza UE, podczas gdy całe obciążenie środowiska (będące skutkiem wytworzenia energii z węgla) "pozostaje" w Europie.

W dalszej części artykułu m.in. o:

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019