Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

GDDKiA zapowiada oddanie obwodnicy Leszna w ciągu S5

Autor: PAP/PA
Dodano: 23-07-2018 10:57

Na przełomie III i IV kwartału ma nastąpić oddanie do ruchu obwodnicy Leszna w ciągu drogi ekspresowej S5 Poznań - Wrocław - poinformowała w poniedziałek GDDKiA. Jej udostępnienie zależy od wykonania robót na węźle Lipno, umożliwiającym połączenie nowych jezdni z DK5.

Jak poinformowała w poniedziałek Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA, na razie trudno jest wskazać dokładny termin oddania do ruchu drogi ekspresowej S5 na odcinkach Radomicko - Leszno Południe oraz Leszno Południe - Kaczkowo.

Cieślak przyznała, że odcinek Leszno Południe - Kaczkowo jest opóźniony w stosunku do planów pierwotnych. Wykonawca robót drogowych musiał współdziałać na placu budowy z wykonawcami przebudowy linii kolejowej Wrocław - Poznań w zakresie budowy wspólnego ekoduktu nad linią kolejową i drogą S5. Bez tego obiektu droga S5 nie uzyska pozwolenia na użytkowanie.

W związku z tym wykonawca uzyskał wydłużenie terminu do października 2018r.

- Październikowy termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie drogi S5 Leszno Południe - Kaczkowo koresponduje z ukończeniem kolejnego odcinka tj. Radomicko - Leszno Południe, który jest realizowany zgodnie z planem. Pod koniec października rozpocznie się więc proces odbiorowy obu odcinków tzw. obwodnicy Leszna - podała Cieślak.

Jak dodała, newralgicznym punktem jest połączenie nowej drogi S5 z dotychczasowym przebiegiem drogi krajowej nr 5 w sposób umożliwiający kierowcom dalszą podróż. W tym celu niezbędna jest budowa znacznej części przyszłego węzła Lipno, znajdującego się już na następnym odcinku budowanej S5, tj. Kościan Południe - Radomicko.

- Wykonawca z opóźnieniem rozpoczął roboty budowlane, gdyż decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wydana została w październiku 2017 r. i wówczas dopiero można było przystąpić do badań archeologicznych. Po zimie teren był namoknięty w stopniu znacznie utrudniającym prowadzenie tych badań. Nie bez znaczenia były również liczne poszerzenia stanowisk archeologicznych. Postęp robót drogowych w dużej mierze zależny jest od warunków pogodowych, stąd ostrożność w prognozowaniu terminu oddania kierowcom tak długo oczekiwanego odcinka drogi S5 - podała.

Alina Cieślak poinformowała też, że na początku września oddany do ruchu zostanie łącznik między węzłem Dąbcze a węzłem Leszno Południe.

Pod koniec br. nastąpić ma oddanie do ruchu - poważnie opóźnionego - odcinka S5 Poznań- Wronczyn. Odcinki Wronczyn - Kościan Południe oraz Kościan Południe - Radomicko powinny być gotowe w III kwartale przyszłego roku. (PAP)

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020