Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

CBA zatrzymało osiem osób w związku z Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 24-07-2018 11:09

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób w sprawie milionowych wyłudzeń w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym - m.in. prezesa jednej ze spółek działającej w strefie Wojciecha K., dwoje naukowców z Politechniki Gdańskiej i inne działające w ramach grupy przestępczej.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura poinformował, że do zatrzymań doszło w śledztwie gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Obecnie funkcjonariusze CBA z Gdańska dokonują przeszukań w kilkunastu mieszkaniach, zabezpieczając dokumenty, dane i nośniki komputerowe - podał.

Kaczorek oznajmił, że z ustaleń CBA wynika, że grupa wyłudziła lub usiłowała wyłudzić nawet kilkadziesiąt mln zł dotacji.

Grupa miała według śledczych działać od 2008 do 2016 r. i popełnić m.in. szereg oszustw wielkiej wartości na szkodę Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej. Uczestnicy grupy mieli składać wnioski o dofinansowanie fikcyjnych projektów w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i w Ministerstwie Rozwoju.

"Zatrzymana przez CBA ósemka usłyszy nawet po kilkanaście zarzutów w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku. Prokurator zdecyduje, czy wnieść wobec nich do sądu o areszt" - zaznaczył Kaczorek

Przypomniał, że Wojciech K. już wcześniej był zatrzymany przez CBA i usłyszał prokuratorskie zarzuty m.in. oszustwa. Według śledczych przedstawiał podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty, które pozwalały na uzyskiwanie dotacji - wówczas na blisko 5 mln zł. Dokumenty miała wystawić zagraniczna spółka była powiązana z K. zarejestrowana w amerykańskim Delaware.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020