Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

PKP PLK remontuje 8 km szlaku z Żywca do Węgierskiej Górki

Autor: PAP/rs
Dodano: 03-08-2018 16:41

PKP Polskie Linie Kolejowe ruszają z modernizacją 8-km szlaku z Żywca do Węgierskiej Górki. Inwestycja wartości 35 mln zł ułatwi podróżowanie z Górnego Śląska w Beskid Żywiecki. Poprawi się też komfort obsługi pasażerów na trzech przystankach – podała spółka.

W związku z przebudową trasy na pasażerów czekają utrudnienia. "Od 7 sierpnia do 14 listopada br. między Żywcem i Zwardoniem wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja samochodowa" - poinformował w piątek Bohdan Ząbek z biura prasowego PKP PLK.

Inwestycja obejmie wymianę ok. 8 km torów i 9 km sieci trakcyjnej. Wyremontowanych zostanie 21 obiektów inżynieryjnych, w tym siedem mostów, m.in. nad rzeką Leśnianką i Sołą. Ząbek podał, że po zakończeniu robót na wyremontowanej części trasy składy będą mogły jeździć nawet dwukrotnie szybciej niż dotychczas - do 100 km na godz.

Przebudowane zostaną także perony na przystankach Radziechowy-Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina. Będą one wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Zostaną wyposażone w wiaty, ławki i gabloty informacyjne. Będą też dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Zakończenie prac planowane jest w czerwcu przyszłego roku.

Przebudowywany fragment trasy kolejowej z Żywca do Węgierskiej Górki to kolejny odcinek, który PKP PLK modernizują w ramach projektu "Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice Dziedzice - Bielsko-Biała - Zwardoń (granica państwa)". Trwają już prace na linii Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice-Bystra. Wymieniono tam już m.in. tory, rozjazdy w stacji Bielsko-Biała Leszczyny. Przebudowano też kompleksowo sieć trakcyjną. Zakończono roboty związane z przebudową peronów na stacjach Bielsko-Biała Leszczyny, Wilkowice-Bystra oraz na przystankach osobowych w Bielsku-Białej Lipniku i Mikuszowicach.

Wartość cały projektu wynosi 200 mln zł. Finansowany jest on z budżetu państwa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020