Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Piotr Kańtoch, Grupa Powen-Wafapomp: Finiszujemy z budową Centrum Badawczo-Rozwojowego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
Dodano: 08-08-2018 06:00

Dzięki centrum będziemy mogli wejść do pierwszej ligi światowej producentów pomp. Będziemy mogli testować różne rozwiązania pomp w warunkach niemal rzeczywistych - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp.


Kiedy uruchomione zostanie Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Powen-Wafapomp?

- Finiszujemy z budową Centrum Badawczo-Rozwojowego, obecnie prowadzone są prace wykończeniowe. Budowę rozpoczęliśmy wiosną 2017 roku, a pierwsze testy pomp będziemy wykonywali już we wrześniu 2018 roku. Oddanie centrum w pełnym zakresie nastąpi wiosną 2019 roku. Sprawdzenie wszystkich układów zajmie nam jeszcze około sześciu miesięcy. 

Inwestycja ta jest współfinansowana przez Unię Europejską, a jej łączna wartość przekroczy 21,5 mln zł netto. Dzięki temu centrum będziemy mogli wejść do pierwszej ligi światowej producentów pomp. Będziemy mogli testować różne rozwiązania pomp w warunkach niemal rzeczywistych.


Nie oferujemy na rynku rozwiązań typowych. Cały czas staramy się rozwijać nasze produkty z myślą o konkretnych potrzebach naszych odbiorców. 

Jakie sektory gospodarki są dla was priorytetowe?

- Zamierzamy mocno zaistnieć między innymi w chemii i petrochemii. Oczywiście nasze pompy kierujemy także na potrzeby górnictwa i energetyki.

Czy fakt posiadania Centrum Badawczo-Rozwojowego pozwoli wam zintensyfikować sprzedaż na rynki zagraniczne?

- Z całą pewnością dzięki Centrum Badawczo-Rozwojowemu będziemy chcieli otworzyć szerzej drzwi na eksport.  Na razie sprzedaż eksportowa stanowi około 10 proc. całej naszej sprzedaży. Posiadanie Centrum Badawczo-Rozwojowego i nowoczesnej stacji prób umożliwi nam testowanie wszystkich naszych nowych rozwiązań. To ważne szczególnie w przypadku urządzeń, które mają trafiać do Afryki czy do krajów Dalekiego Wschodu. Liczymy, że uda się nam zwiększyć eksport.


Czytaj także: Ekspansja polskiego górnictwa w rytmie 4.0 oraz Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp: cieszy liczba projektów, martwi problem niedoboru pracowników

Powen-Wafapomp uchodził zawsze i uchodzi nadal za firmę innowacyjną...

- Zgadza się, a nasze nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe potwierdza, że chcemy wchodzić na rynek z nowymi rozwiązaniami, dedykowanymi pod indywidualne potrzeby klientów. Dzięki Centrum Badawczo-Rozwojowemu Grupa Powen-Wafapomp będzie mogła rozwijać nowoczesne technologie oraz testować w pełnym zakresie pompy o mocy do 5 MW.  

Aby z powodzeniem funkcjonować na rynkach, szczególnie zagranicznych, musimy dysponować możliwie najlepszą bazą. Posiadanie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego pozwoli nam weryfikować parametry urządzeń, które projektujemy. 


Skupiamy się na optymalizowaniu efektywności energetycznej pomp i układów pompowych. Pod względem energochłonności nasze urządzenia znajdują się w ścisłej światowej czołówce. 
Liczymy również, że posiadanie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego przyciągnie do naszej firmy nowych ludzi. To bowiem potwierdzenie tego, że nie tylko mówimy, ale realizujemy konkretne przedsięwzięcia świadczące o ciągłym rozwoju.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Nowy Przemysł Expo - wydarzenie biznesowe dla kadry zarządzającej, specjalistów oraz firm przemysłowych i współpracujących z przemysłem - odbędzie się 26-28 września 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Poznaj agendę

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021