Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Geely może odbudować markę Lotus

Autor:  PAP/PSZ  |  09-08-2018 13:49
Chiński koncern Zhejiang Geely Holding Group rozważa możliwość zainwestowania co najmniej 1,9 mld dolarów w odbudowę kultowej brytyjskiej marki Lotus - wynika z doniesień osób bliskich sprawie, na które powołuje się agencja Bloomberga.

Chińska firma, która jest również właścicielem Volvo, planuje stworzyć nowe zakłady produkcyjne i centra rozwojowe dla Lotusa w Wielkiej Brytanii - informuje jeden z anonimowych rozmówców.

Lotus słynie z budowy samochodów sportowych.
Fot. momo_leif / Shutterstock.com

Geely prowadzi jednocześnie negocjacje nad zwiększeniem swego udziału w Lotusie. Obecnie dysponuje pakietem 51 proc. akcji, reszta należy do malezyjskiego Etika Automotive - dodaje drugie źródło Bloomberga.

"Geely bardzo zależy na odbudowie Lotusa i przekształceniu go w lidera wśród luksusowych marek" - podkreślił chiński koncern w odpowiedzi na doniesienia agencji.

Plan inwestycyjny Geely ma uczynić z tego koncernu rywala dla takich firm motoryzacyjnych jak Toyota czy Volkswagen. W 2010 roku Chińczycy kupili Volvo za kwotę 11 mld dolarów, a następnie zmodernizowali ich fabryki i zwiększyli rentowność firmy. W lutym 2018 roku właściciel Geely Li Shufu stał się największym udziałowcem niemieckiego koncernu Daimler z pakietem prawie 10 proc. udziałów.

Chiński plan dla Lotusa zakłada w pierwszej kolejności rozbudowę zakładów w Hethel i zatrudnienie w nich 200 inżynierów. Następnie w Wielkiej Brytanii ma powstać druga fabryka oraz nowe centrum projektowo-innowacyjne - tłumaczą źródła agencji. Dzięki tym posunięciom Lotus ma stać się konkurencją dla takich marek jak Porsche i Ferrari.

W 1996 roku marka Lotus została kupiona przez malezyjską firmę Proton za kwotę 51 mln funtów. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku w Wielkiej Brytanii sprzedała zaledwie 145 samochodów, notując tym samym spadek sprzedaży o 25 proc.

W ubiegłym roku Geely kupiło pakiet akcji od Protona. Chińczycy ogłosili też zakup od malezyjskiego DRB-Hicom 49,9 proc. udziałów w samym Protonie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019