Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Górnictwo OK - inicjatywa promująca odpowiedzialne i nowoczesne górnictwo

Autor:  PAP  |  10-08-2018 07:59
Producenci węgla, firmy kooperujące z górnictwem oraz instytucje naukowe wspierające branżę chcą wspólnie promować bezpieczny, odpowiedzialny społecznie i środowiskowo, nowoczesny sektor wydobywczy - ma w tym pomóc inicjatywa pod nazwą Górnictwo OK, powołana w czwartek w Katowicach.

  • Umowę dwunastu firm i instytucji o realizacji tego przedsięwzięcia podpisano podczas czwartkowej konferencji Społeczny Pre-COP24.
  • Zorganizowały ją w stolicy Górnego Śląska przez trzy największe krajowe centrale związkowe, w ramach przygotowań do grudniowego szczytu klimatycznego COP24.

Kopalnia Bolesław Śmiały należąca do PGG.
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Pomysł inicjatywy Górnictwo OK zrodził się ponad dwa lata temu - dotąd udało się wypracować 36 wspólnych projektów, podpisano też wiele listów intencyjnych. W czwartek przedsięwzięcie zostało sformalizowane w postaci umowy jego uczestników.

Czytaj także: Andrzej Duda o ograniczeniu emisji CO2: bez nacisków bogatszych krajów

"Dziś, po okresie ratowania polskiego górnictwa i +gaszenia pożarów+ w branży, jesteśmy w stanie powiedzieć, że polskie górnictwo jest OK i może być OK. To oznacza, że jesteśmy dziś w całkowicie innym miejscu niż 2-3 lata temu, kiedy byłoby wielką herezją powiedzieć, że w górnictwie jest dobrze. Dziś, choć nadal jest wiele pytań i krytyki, że może być lepiej (…), rozmawiamy o przyszłości i planach górnictwa" - mówił obecny podczas uroczystego podpisania umowy wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wśród głównych celów przedsięwzięcia wskazano m.in. stworzenie i prowadzenie "wspólnej, skutecznej polityki społecznej odpowiedzialności branży, jako nowoczesnej gałęzi przemysłu, strategicznie potrzebnej Polsce i Europie". Jak mówił Tobiszowski, przemysł - w tym górnictwo - musi otwarcie mówić Polakom o tym, czym się zajmuje i jakie realizuje innowacyjne przedsięwzięcia.

"Inicjatywa Górnictwo OK ma służyć m.in. temu, aby przez eventy, informacje, wiarygodne diagnozy, pokazywać, w jakim miejscu jest dziś sektor wydobywczy, w którym Polska ma swój głęboki udział jeśli chodzi o nowoczesność i innowacyjność - to zaczyna być naszą wizytówką w innych częściach świata, gdzie możemy transferować nasze innowacyjne podejście do branży. Z etapu oferowania pracy innym przechodzimy do oferowania naszego know-how" - powiedział wiceszef resortu energii.

W ramach przedsięwzięcia górnicze firmy i instytucje mają nie tylko wymieniać się doświadczeniami w zakresie dobrych praktyk w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu czy ochrony środowiska naturalnego, ale także wdrażać i promować projekty służące opartemu na faktach postrzeganiu górnictwa oraz poprawie sposobu komunikowania się tej branży z otoczeniem.

Czytaj także: Szef Euracoal: tracimy miejsca pracy, a klimat się nie polepsza

"Wiele osób uważa górnictwo za branżę schyłkową, która nie ma przyszłości. Postanowiliśmy działać razem, aby zmienić ten nieprawdziwy wizerunek, stawiając sobie cztery główne cele" - wyjaśnił inicjator i koordynator inicjatywy dr Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wśród głównych celów i dziedzin działania inicjatywy wymienił tworzenie spójnego wizerunku górnictwa, jego komunikowanie na zewnątrz, działania w sferze społecznej odpowiedzialność biznesu oraz wymianę doświadczeń parterów projektu.

Zobacz także: Górnictwo może być nowoczesne i przyjazne dla środowiska

Wśród uczestników przedsięwzięcia są m.in. najwięksi polscy producenci węgla: Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie i Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, a także m.in. grupa Famur oraz uczelnie i instytucje naukowe: wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Główny Instytut Górnictwa, a także Wydawnictwo Górnicze - wydawca m.in. Trybuny Górniczej i branżowego portalu nettg.pl.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019