Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Może powstać nowy most kolejowy przez Bug na Białoruś

Autor: PAP/TE
Dodano: 30-08-2018 13:08

Strona polska prowadzi rozmowy z Białorusią ws. budowy dodatkowego mostu kolejowego przez Bug, między Terespolem i Brześciem - poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

- PKP PLK planuje inwestycje, mające na celu podniesienie zdolności przeładunkowych na przejściu w Terespolu. Obecnie prowadzimy dialog ze stroną białoruską na temat budowy dodatkowego mostu kolejowego przez Bug, pomiędzy Terespolem a Brześciem, aby poprawić przepustowość - powiedział Bittel.

- Obecnie strona białoruska analizuje nasze propozycje - dodał wiceminister.

Bittel powiedział, że jest to jedno z zadań, które ma poprawić przepustowość kolejowych przejść granicznych na wschodzie, co pozwoli na lepszą obsługę pociągów i poprawę przesyłu towarów dalej na zachód i południe Europy.

Bittel podkreślił, że obecnie przepustowość przejść kolejowych na naszej wschodniej granicy "jest wystarczająca w stosunku do obecnego potoku towarów".

- Jednocześnie dość skutecznie realizujemy zobowiązania, które przyjęliśmy na siebie, jeśli chodzi o umowy międzynarodowe i związany z tym przepływ towarów. Planujemy różnego rodzaju inwestycje, które będą pozwalały podnosić przepustowość pamiętając o tym, że idea pasa i "szlaku jedwabnego" będzie się rozwijała, skutkiem czego będą dodatkowe pociągi przyjeżdżające do Polski - powiedział wiceminister.

Bittel poinformował też, że planowane jest również uruchomienie przejścia granicznego Czeremcha - Wysokie. Orientacyjny termin uruchomienia nowego połączenia to czwarty kwartał 2019 r.

Wiceminister mówił, że spółka PKP PLK planuje także prace inwestycyjne obejmujące przebudowę, rewitalizację i modernizację linii kolejowych oraz infrastruktury przy wschodniej granicy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020