Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Dania zabezpiecza zabezpiecza się przed "twardym Brexitem"

Autor:  PAP/rs  |  30-08-2018 16:17
Rząd Danii przewidział 700 milionów koron (110 mln USD) w projekcie budżetu na 2019 rok na wypadek powstania kosztów związanych z tzw. twardym Brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia określającego przyszłe relacje.

"Zarezerwowaliśmy (...) 700 milionów koron, by móc poradzić sobie z problemami, jakie mogą powstać, jeśli dojdzie do Brexitu bez porozumienia lub jeśli W. Brytania nie dotrzyma swoich zobowiązań" - powiedział w piątek duński minister finansów Kristian Jensen.

Rząd Danii przewidział 700 milionów koron (110 mln USD) w projekcie budżetu na 2019 rok na wypadek powstania kosztów związanych z tzw. twardym Brexitem
Fot. Shutterstock.com

Reuters odnotowuje, że szef duńskiego resortu finansów nie sprecyzował, na co konkretnie miałyby być przeznaczone te środki budżetowe. "Zostaną wykorzystane, kiedy poznamy konsekwencje negocjacji ws. Brexitu" - powiedział.

W. Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, miałyby obowiązywać do 31 grudnia 2020 roku.

Brytyjski minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej Dominic Raab ocenił w środę, że zarys umowy o współpracy W. Brytanii z UE po opuszczeniu Wspólnoty jest gotowy w 80 proc. Podkreślił, że jest optymistą w sprawie osiągnięcia porozumienia, ale też ostrzegł, że jeśli do niego nie dojdzie, W. Brytania może opóźniać lub renegocjować wypłatę zobowiązań podjętych w ramach obecnych wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-2020. Choć nie kwestionował konieczności wypłacenia pieniędzy - szacowanych przez ekspertów na około 40 miliardów funtów - zaznaczył, że w takim scenariuszu "nie jest bezpieczne zakładać, że wypłacimy je w ten sam sposób (co dotąd) i w tym samym tempie".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019