Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

PFR: partnerstwo z CAF umożliwi Solarisowi wejście na wyższy etap

Autor: PAP/rs
Dodano: 05-09-2018 15:15

Solaris może stać się częścią europejskiej platformy nowoczesnych rozwiązań dla transportu publicznego. Partnerstwo z CAF umożliwi Solarisowi wejście na wyższy etap rozwoju - poinformowała w środę Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju, która ma objąć w Solarisie 35 proc. akcji.


Grupa PFR potwierdziła w środę, że doszło do podpisania porozumienia z nabywcą Solarisa ws. warunków wspólnej inwestycji w wielkopolską spółkę. Na jego mocy PFR nabędzie pakiet 35 proc. akcji.

"Tym samym PFR, dołączając do CAF, stanie się znaczącym mniejszościowym akcjonariuszem spółki" - podał PFR w komunikacie prasowym.

Prezes i dyrektor generalny CAF Andres Arizkorreta powiedział w środę, że CAF wraz z Solarisem chcą być "liderem w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności".

Czytaj: CAF przejmuje Solarisa. Zostawia jednak furtkę dla PFR

Jak podkreślił cytowany w komunikacie prasowym prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, elektromobilność zajmuje szczególną pozycję w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

"Inwestycja PFR daje impuls do dalszego dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki w segmencie produkcji autobusów elektrycznych poprzez wsparcie polskiego lidera na tym rynku i związanej z nim rozbudowanej sieci kooperantów. Dodatkowo, zamiarem stron jest dalsza rozbudowa mocy produkcyjnych spółki zlokalizowanych w Polsce" - powiedział.

Jak dodał, wspólna inwestycja z CAF "jest kolejnym przykładem wszechstronności Grupy PFR w realizacji inwestycji mających na celu zwiększanie potencjału gospodarczego i inwestycyjnego Polski z wieloma różnymi partnerami, zarówno prywatnymi, jak i publicznymi, a także jednostkami samorządowymi oraz graczami polskimi i zagranicznymi".

Zdaniem wiceprezesa PFR ds. inwestycyjnych Marcina Piaseckiego, partnerstwo Grupy PFR z CAF "umożliwi Solarisowi wejście na kolejny, wyższy etap rozwoju". "Solaris ma szansę stać się częścią wielkiej europejskiej platformy nowoczesnych rozwiązań dla transportu publicznego, w szczególności czystych rozwiązań, których Europa potrzebuje najbardziej" - powiedział.

Członek zarządu CAF Aitor Galarza poinformował, że inwestycja w Solaris "stanowi kontynuację wzrostu przedsiębiorstwa i jego wyników finansowych oraz otwiera nowe rynki zarówno dla CAF, jak i Solaris". "Chcemy być liderem w zakresie kompleksowych rozwiązań dla miast i regionów, oferując poza transportem szynowym także rozwiązania z zakresu elektromobilności. CAF pracuje nad ofertą autobusu miejskiego od 2013 roku i podjął decyzję o zbudowaniu silnej pozycji w tym zakresie przez rozwój akwizycyjny" - powiedział.

Jak zapewnił, intencją CAF jest utrzymanie polskiego charakteru spółki Solaris oraz kontynuacja rozwoju pod tą marką. "Połączenie wiedzy i doświadczenia Solarisa w zakresie projektowania, rozwoju, produkcji i utrzymania autobusów umożliwi zaoferowanie naszym klientom jeszcze lepszych produktów i usług, kreując tym samym wartość dla akcjonariuszy" - powiedział.

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa finansowa obejmująca m.in. Polski Fundusz Rozwoju, PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych oraz PFR Ventures sp. z o.o., oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy.

CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) to hiszpański producent notowany na giełdzie w Madrycie. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych. W obszarze jego aktywności leżą także najnowsze rozwiązania dla transportu miejskiego, w tym e-mobilność. Produkty grupy CAF można znaleźć na całym świecie m.in.: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji oraz w krajach Afryki Północnej. CAF posiada 11 zakładów produkcyjnych w Hiszpanii, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku i Brazylii. W roku 2017 osiągnął przychody w wysokości niemal 1,5 mld euro.

Solaris Bus & Coach to czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Do tej pory firma dostarczyła do 32 państw na świecie blisko 17 tys. pojazdów. Spółka zatrudnia ponad 2,3 tys. osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach. Obecnie produkcja Solarisa prowadzona jest w czterech fabrykach na terenie Wielkopolski. W Środzie Wielkopolskiej zlokalizowane są dwie spawalnie, gdzie wytwarzane są nadwozia autobusów i tramwajów. Montaż pojazdów szynowych odbywa się w Poznaniu, zaś autobusy produkowane są w Bolechowie, gdzie mieści się centrala firmy. W ub. roku spółka sprzedała blisko 1,4 tys. pojazdów - najwięcej w swojej historii. Ubiegłoroczne przychody przekroczyły 1,85 mld zł.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019