Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Promieniowanie po awarii w Fukushimie przyczyną śmierci pracownika

Autor: PAP/AH
Dodano: 06-09-2018 07:04

Japonia po raz pierwszy przyznała, że pracownik elektrowni zmarł po tym, jak został narażony na promieniowanie w wyniku awarii elektrowni jądrowej Fukushima I, do której doszło po trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca 2011 r. - podało BBC w środę.

50-letni mężczyzna zmarł na raka płuc, który został zdiagnozowany w 2016 roku.

Wcześniej rząd Japonii przyznał, że promieniowanie stało się przyczyną chorób u czterech pracowników.

Mężczyzna pracował w elektrowniach atomowych od 1980 r. i był odpowiedzialny za pomiar promieniowania w elektrowni Fukushima 1 krótko po jej awarii. Co najmniej dwa razy pracował na terenie narażonym na promieniowanie; nosił maskę i strój ochronny - poinformowało japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej.

Po wysłuchaniu opinii zespołu ekspertów i radiologów ministerstwo orzekło, że rodzina mężczyzny powinna otrzymać odszkodowanie.

Do awarii w elektrowni jądrowej Fukushima I doszło po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca 2011 r., które w sumie pochłonęły blisko 21 tys. ofiar.

Na ok. 19 tys. szacuje się liczbę ofiar śmiertelnych, nigdy nie odnaleziono 2,6 tys. ciał, uniemożliwiając rodzinom przeżycie żałoby. Ponad 3 tys. osób zmarło w następstwie kataklizmu, w wyniku pogorszenia warunków życia.

W wyniku tego największego kataklizmu w Japonii od czasów II wojny światowej doszło do awarii systemów chłodzenia i w rezultacie - stopienia się prętów paliwowych w elektrowni. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020