Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Akcje KGHM zbyt drogie. Analitycy Santander zalecają sprzedaż

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
Dodano: 20-09-2018 12:08 | Aktualizacja: 20-09-2018 12:41

Jak zauważają analitycy banku, ceny trzech podstawowych metali, jakie wytwarza KGHM, spadają czwarty miesiąc z rzędu. Do tego wiele wskazuje, że koszty spółki będą rosły w ponadprzeciętnym tempie. Nic więc dziwnego, że doradzają pozbycie się akcji miedziowej spółki.


Specjalistów martwi fakt, że ceny miedzi i srebra znajdują się w trendzie spadkowym. Co więcej, jest on nawet szybszy niż mówiły wcześniejsze prognozy. Dobrą informacją jest to, że bronią się jeszcze ceny molibdenu. Zapewne dzieje się tak dzięki niewystarczającej podaży tego surowca i stabilnym cenom stali.

Jak przyszłość KGHM, więcej tu: Prezes KGHM: do końca roku powinniśmy zakończyć przegląd strategii

Jakby tego było mało, zdaniem analityków zagrożone są wielkości produkcji. - Nowy zarząd uspokaja, że prognoza dotycząca wolumenów na rok finansowy 2018 zostanie zrealizowana we wszystkich segmentach. W I połowie 2018 r. grupa KGHM odnotowała jednak opóźnienie w stosunku do harmonogramu, dlatego każde niesprzyjające zdarzenie oznacza ryzyko nieosiągnięcia wolumenów docelowych na cały rok 2018 – czytamy w dokumencie.

To nie koniec złych wieści. Według kierownika działu analiz w polskim biurze maklerskim Santander Pawła Puchalskiego istnieje spora groźba wzrostu kosztów spółki.

-  Bardzo niepokojące są naszym zdaniem koszty KGHM. Spółka zgodziła się w 2018 r. na 7-procentowy wzrost wynagrodzeń rok do roku, a my ze swej strony spodziewamy się ich dalszego wzrostu w o 8 proc. rocznie w dwóch najbliższych latach  - komentuje specjalista.

Kolejny cios dla KGHM może przyjść ze strony energetyki. Szybko rosną bowiem ceny energii, a KGHM jest przecież jej największym konsumentem w kraju.

- Nowym, olbrzymim czynnikiem ryzyka stają się koszty energii elektrycznej, ponieważ cena energii elektrycznej na poziomie 300 zł za MWh (wzrost o 67 proc. wobec 2018 r.) może oznaczać w 2020 roku dodatkowe 250 mln zł kosztów operacyjnych – czytamy w analizie.

Obawy budzi także polityka skarbu państwa. - Minister energii sugerował, że niektóre przedsiębiorstwa będą musiały się poświęcić dla większego dobra, a premier Morawiecki niedawno wspomniał, iż spółki należące do skarbu państwa powinny dobrowolnie przekazać środki na polskie projekty infrastrukturalne na terenach wiejskich. Prezes JSW (branża wydobywcza) ujawnił, że wywierano na niego presję na przejęcie od skarbu państwa mającej problemy z płynnością spółki budowlanej. Minister energii wspomniał również, że fundusze emerytalne państwowych spółek mogą zostać wykorzystane do sfinansowania projektów infrastrukturalnych (Ostrołęka). Koniec końców skarb państwa zdecydował też o niewypłacaniu przez KGHM w 2018 r. dywidendy – przyznają analitycy.

Co z nowymi złożami metali: KGHM kontra Kanada - kto weźmie złoża

Nie jest więc zaskoczeniem, że Santander zaleca sprzedaż akcji KGHM. Wskazuje także na cenę docelową w wysokości 49 zł, czyli o 17 proc. niższą niż poprzednia. Rekomendacja została wydana przed tygodniem, gdy ceny akcji oscylowały wokół 85 zł.  W czwartek 20 września w południe za jedną akcję KGHM trzeba było zapłacić niespełna 88 zł.

KGHM to czołowy na świecie producent srebra, miedzi oraz kilku innych metali. Firma ma swoje zakłady w Polsce, Chile, USA i Kanadzie. Zatrudnia ponad 23 tys. pracowników.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021