Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Minister Tchórzewski zapowiedział rozbudowę sieci gazowej w Zduńskiej Woli

Autor:  PAP/PA  |  10-10-2018 08:53
Rozbudowę sieci gazowej w Zduńskiej Woli (Łódzkie) zapowiedział we wtorek podczas wizyty w tym mieście minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dzięki inwestycji za 5 mln zł stały dostęp do gazu uzyska kilka tysięcy mieszkańców osiedli Karsznice i Nowe Miasto.

- Objęcie dwóch osiedli Zduńskiej Woli siecią gazownictwa jest ważne dla lokalnej społeczności, a jednocześnie wpisuje się w duży plan gazyfikacji kraju. Obecnie jest on już realizowany, ale będzie realizowany jeszcze szerzej. Dążymy do tego, żeby obszar dostępności do gazu się powiększał - powiedział Tchórzewski podczas spotkania z mieszkańcami Zduńskiej Woli.

Obecnie siecią gazowniczą jest objęte niespełna 60 proc. powierzchni kraju, a woj. łódzkie w 34 proc. Na przebudowę systemu gazownictwa w całej Polsce PSG w latach 2016-2022 przeznaczy 11,3 mld zł.
Fot. mat. prasowe

Dodał, że budowa gazociągu Baltic Pipe i rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, zapewni Polsce bezpieczeństwo gazowe i będzie można poważnie myśleć, by nie tylko w zakresie komunalnym, ale i przemysłowym zapewnić zasilanie gazowe.

- Najważniejszą sprawą jest lokalna gazyfikacja. Budowany niedaleko duży gazociąg przemysłowy poprawi możliwości dostarczania gazu do Zduńskiej Woli i okolic. Dzięki temu będzie też mógł rozwijać się przemysł - zaznaczył szef resortu energii.

Inwestycję przyłączenia do sieci osiedli Karsznice i Nowe Miasto w latach 2018-2022 zrealizuje Polska Spółka Gazowa (PSG). Jej łączny koszt to ponad 5 mln zł. Ma na tym skorzystać kilka tysięcy mieszkańców, którzy do tej pory ogrzewali swoje mieszkania nieekologicznym paliwem, przez co miasto zmaga się z problemem smogu.

- My to zmienimy. Ten gaz, to błękitne paliwo popłynie do wszystkich, którzy będą chcieli z niego korzystać - zapewnił prezes PSG Marian Żołyniak.

Jak poinformował, obecnie siecią gazowniczą jest objęte niespełna 60 proc. powierzchni kraju, a woj. łódzkie w 34 proc. Na przebudowę systemu gazownictwa w całej Polsce PSG w latach 2016-2022 przeznaczy 11,3 mld zł. W Łódzkiem spółka planuje zgazyfikować 44 gminy z obecnych 108 bez dostępu do sieci.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019