Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Nowe technologie w górnictwie - trzeba najpierw przekonać ludzi

Autor:  Robert Szymczak  |  11-10-2018 13:40  |  aktualizacja: 11-10-2018 13:44
Wykorzystanie maszyn w polskim górnictwie podziemnym jest bardzo słabe. Ratunkiem wyrywającym branżę z tego stanu mogłaby być cyfryzacja i automatyzacja produkcji. Do wdrożenia nowych systemów informatycznych, nowych maszyn czy technologii trzeba jednak najpierw przekonać pracowników - ich niechęć może skutecznie "położyć" całą inwestycję.
Średnio maszyny w polskich kopalniach są wykorzystywane przez 20 proc. czasu.
Fot. Nowaczyk / Shutterstock.com
  • Wskaźnik wykorzystania maszyn OEE (Overall Equipment Effectiveness - red.) w górnictwie podziemnym wynosi średnio na świecie 27 proc. W wielu polskich kopalniach jest poniżej 20 proc. W innych działach przemysłu wydobywczego  jest o wiele wyższy - górnictwo odkrywkowe - 40 proc. OEE, przeróbka węgla - 70 proc., a wydobycie ropy ok. 90 proc.
  • Niskie OEE w polskim górnictwie podziemnym będzie trudne do poprawy - ilość metanu w naszych kopalniach jest skuteczną blokadą - maszyny muszą być często wyłączane, a to powoduje przestoje.
  • Wśród głównych lewarów, które pozwolą na podwyższenie wskaźnika wykorzystania maszyn w górnictwie, jest cyfryzacja. Cyfryzować można np. procesy utrzymania ruchu, aby zarządzać maszynami w taki sposób, by widzieć, co się z nimi dzieje i przewidywać np. potencjalną awarię.
  • Nie do przecenia jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa możliwe dzięki wprowadzeniu do górnictwa nowoczesnych maszyn.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019