Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

W sobotę pociągi wracają na linię Oborniki Wlkp. – Piła

Autor:  PAP/PA  |  11-10-2018 10:21
W sobotę przywrócony ma być ruch pociągów między Obornikami Wielkopolskimi a Piłą na remontowanej linii Poznań - Piła. Od maja pasażerów na tym odcinku woziły autobusy, pierwotnie przerwa w ruchu pociągów miała potrwać do września.

W 2019 roku podróż z Poznania do Piły ma skrócić się o ok. 40 minut i potrwać ok. 80 minut. Odcinek między Piłą a Obornikami jest linią jednotorową. Od maja trwała jej przebudowa połączona z wstrzymaniem ruchu pociągów. Wykonawca prowadził wymianę torów i sieci trakcyjnej. Przebudowane zostały przejazdy kolejowo-drogowe i zmodernizowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Pasażerowie składów dalekobieżnych jeździli w tym czasie objazdami przez Krzyż lub Stargard.

Odcinek między Piłą a Obornikami jest linią jednotorową. Od maja trwała jej przebudowa połączona z wstrzymaniem ruchu pociągów.
Fot. PKP PLK

Jak poinformował w czwartek Martyn Janduła z biura prasowego PKP PLK, zasadnicze prace na linii kolejowej Poznań - Piła na 60-kilometrowym odcinku Oborniki Wielkopolskie - Piła zostały już zakończone.

- Konieczność dokładnego sprawdzenia prawidłowej pracy urządzeń sterowania ruchem kolejowym zainstalowanych na linii pomiędzy Piłą a Poznaniem wymagało dodatkowego czasu. To bardzo ważny aspekt przed oddaniem linii do użytku, gdyż od sprawności i niezawodności tych urządzeń zależy bezpieczeństwo podróży - podał.

Współfinansowana ze środków unijnych modernizacja linii Poznań - Piła o długości 94 kilometrów kosztować ma 500 mln zł. Inwestycja skróci wcześniejszy, ok. dwugodzinny czas przejazdu między Poznaniem a Piłą o ok. 40 minut. Poprawi się też przepustowość linii.

Wcześniej, w zależności od danego odcinka, prędkość pociągów wynosiła od 50 do 100 km/h, a w niektórych miejscach zaledwie 30 km/h. Po zakończeniu inwestycji pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 120 km na godzinę.

85 proc. środków na przebudowę linii pochodzi z dofinansowania ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019