Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Poczta Polska przygotowuje się na rekord. Uruchomiła nowoczesny sorter

Autor:  KDS  |  11-10-2018 11:20  |  aktualizacja: 11-10-2018 11:43
12 tys. paczek na godzinę, 2,5 mln na miesiąc. Taką wydajność ma uruchomiona w czwartek (11 października) w zabrzańskiej sortowni Poczty Polskiej nowoczesna maszyna paczkowa.
  • Nowy sorter w Zabrzu to największa inwestycja Poczty Polskiej od wielu lat i pierwsza tak duża na Śląsku. 
  • - Poczta Polska ma do odegrania niezwykle istotną rolę w procesie zrównoważonego rozwoju Polski - zaznacza minister Andrzej Adamczyk, który wziął udział w uruchomieniu sortera. 
  • Maszyna ma być odpowiedzią na rosnącą z roku na rok liczbę przesyłek nadawanych w kraju. 

Uruchomiona w Zabrzu, czyli drugiej pod względem wielkości sortowni w Polsce należącej do Poczty Polskiej inwestycja kosztowała blisko 50 mln zł. Maszyna ma usprawnić pracę pocztowców umożliwiając obsługę do 2,5 mln paczek miesięcznie. Jej przewidywana wydajność produkcyjna to 12 tysięcy paczek na godzinę. Warto pamiętać, że obecnie rocznie w Zabrzu opracowywanych jest blisko 460 milionów przesyłek listowych, 18 milionów paczek i blisko 250 tys. przesyłek paletowych.
fot. PP
fot. PP
- Największe inwestycje zaczynamy od południa Polski, rejonu najgęściej zaludnionego, zamieszkiwanego przez ok. 42 proc. naszej populacji. Do czasu modernizacji całej naszej sieci i uruchomienia kolejnych maszyn, ta inwestycja również będzie wspierała inne rejony Polski - mówi Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej. Jak dodaje, parametry sortera zostały tak dobrane, by można było zabezpieczyć terminowość doręczania paczek, także w chwilach niespodziewanych pików wolumenów, czy przedświątecznego szczytu.

- Z roku na rok liczba obsługiwanych przesyłek dynamicznie rośnie, tylko w ubiegłym roku Poczta Polska dostarczyła ich ok. 120 mln sztuk. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ten rekord zostanie pobity - dodaje prezes.
fot. PP
fot. PP
Poczta chce bowiem zwiększyć swój udział w rosnącym rynku e-commerce. Z jej najnowszych danych wynika, że w sierpniu 2018 roku został odnotowany ponadprzeciętny wzrost wolumenu usług kurierskich (o 26 proc. w sierpniu 2018 w porównaniu do danych z sierpnia 2017 roku). Sprzedaż najpopularniejszej usługi kurierskiej dedykowanej głównie klientom biznesowym e-commerce rośnie znacznie powyżej rynku. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wzrost wolumenów wyniósł ponad 19 proc.. Poczta Polska odnotowała także wzrost o 23 proc. wolumenu nadawanych paczek dla klientów indywidualnych w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku.

Uruchomienie maszyny zbiega się z obchodami przypadającej w tym roku 460. rocznicy istnienia Poczty Polskiej. Spółka ma status operatora wyznaczonego, co oznacza, że jako jedyna może świadczyć do 2025 r. tzw. usługi powszechne.- Poczta Polska to strategiczna spółka skarbu państwa, która za pomocą różnych kanałów dociera do wszystkich obywateli. Posiada także największą sieć dystrybucyjno-logistyczną w naszym kraju, choć działa na bardzo konkurencyjnym rynku logistycznym, zdominowanym przez zagraniczne firmy kurierskie. W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju został położony nacisk na równomierny, zrównoważony rozwój Polski, tego nie uda się osiągnąć bez odpowiedniej infrastruktury, transportu, dróg i kolei. W tym procesie Poczta Polska ma do odegrania niezwykle istotną rolę - mówi podczas uroczystości minister Andrzej Adamczyk.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018