Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Minister infrastruktury: Via Carpatia będzie gotowa w 2025 r.

Autor:  PAP/rs  |  11-10-2018 22:09
Trasa Via Carpatia - korytarz transportowy z północy na południe Europy - wzdłuż wschodniej granicy Polski będzie gotowa w 2025 r. - ocenia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Mówił o tym w czwartek wieczorem na spotkaniu w Białymstoku.

  • "Dzisiaj Via Carpatia to w pełni przygotowywana dokumentacja dla realizacji tej inwestycji, na różnym zresztą etapie. To także już bezpośrednie inwestycje. Dzisiaj Via Carpatia to termin 2025. Dzisiaj Via Carpatia to zabezpieczone środki finansowe na jej realizację poprzez decyzje rządu o zwiększeniu limitu finansowego Krajowego Funduszu Drogowego do kwoty 135 mld zł" - mówił Adamczyk.
  • Zapewniał, że w ramach realizacji przez rząd polityki zrównoważonego rozwoju, tak jak powstanie trasa S61 Via Baltica, tak powstanie także Via Carpatia.

Trasa Via Carpatia będzie gotowa w 2025 r. - ocenia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk
Fot. PTWP (MIchał Oleksy)

Minister przypomniał, że po południu w Łomży podpisano umowę na projekt i budowę obwodnicy tego miasta i była to ostatnia umowa w związku z Via Baltica, która jest obecnie cała w realizacji. Podkreślał, że otworzy to komunikacyjnie region.

"Tak będzie i z Białymstokiem, tak będzie i z Podlasiem, tak będzie i z Lubelszczyzną, z Podkarpaciem, kiedy przejdziemy (...) wprost do realizacji Via Carpatii. Bo Via Carpatia to jest drugi projekt, który był przez naszych poprzedników całkowicie zignorowany, albo oceniany jako niemożliwy, bezsensowny, niemożliwy do realizacji" - mówił Adamczyk na spotkaniu w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z udziałem prezesa PiS w regionie posła Krzysztofa Jurgiela i kandydatów Zjednoczonej Prawicy w wyborach samorządowych.

Adamczyk przypomniał, że jest porozumienie ws. Via Carpatia, memorandum podpisane przez kilkanaście krajów z UE i spoza UE, jest powołany pełnomocnik ds. tej inwestycji w GDDKiA, ministerialny zespół ds. tej drogi, zapewnione finansowanie.

"Dzisiaj Via Carpatia to w pełni przygotowywana dokumentacja dla realizacji tej inwestycji, na różnym zresztą etapie. To także już bezpośrednie inwestycje. Dzisiaj Via Carpatia to termin 2025. Dzisiaj Via Carpatia to zabezpieczone środki finansowe na jej realizację poprzez decyzje rządu o zwiększeniu limitu finansowego Krajowego Funduszu Drogowego do kwoty 135 mld zł" - mówił Adamczyk.

Minister powiedział, że zakłada, iż w Polsce budowa Via Carpatia, pierwsze symboliczne tzw. wbicie łopaty, będzie miało miejsce w 2022 r. Dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA Wojciech Borzuchowski poinformował, że obecnie w Podlaskiem jest złożony pierwszy wniosek ws. wydanie decyzji środowiskowej, drugi jest przygotowywany. Poinformował również, że w końcu października ma być podjęta decyzja o przebiegu drogi krajowej nr 19 Kuźnica-Białystok "po ewentualnym starodrożu". Dodał, że decyzje środowiskowe powinny być wydawane w latach 2021-22. Mówił, że realizacja S19 w Podlaskiem zakończy się przed końcem 2025 r. "My musimy aktywizować nasz kraj, my musimy aktywizować gospodarkę naszego kraju poprzez dobrą sieć drogową"- mówił Adamczyk.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019