Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Kupując 4 huty od ArcelorMittal Liberty podwoi swoje możliwości produkcyjne

Autor:  WNP.PL/PIM  |  12-10-2018 11:07  |  aktualizacja: 12-10-2018 11:21
Koncern ArcelorMittal ogłosił, że osiągnął porozumienie z Liberty House w sprawie sprzedaży 4 zakładów. To część dezinwestycji koniecznych do uzyskania zgody Komisji Europejskiej na przejęcie huty Ilva we Włoszech.

ArcelorMittal poinformował o uzyskaniu wiążącej oferty ze strony Liberty House, dotyczącej oddziałów ArcelorMittal Ostrawa (Czechy), ArcelorMittal Galati (Rumunia), ArcelorMittal Skopje (Macedonia) i ArcelorMittal Piombino (Włochy). Nie podano szczegółów umowy.

Kupując 4 huty ArcelorMittal Liberty House podwoi swoje możliwości produkcyjne
Fot. Liberty House

Liberty House ujawniło, że przejęcie wymienionych zakładów ArcelorMittal podwoi możliwości produkcyjne grupy w zakresie stali. Wielkość produkcji stali w grupie osiągnie 15 mln ton. Przejmowane zakłady zatrudniają łącznie 12,5 tys. pracowników i produkują rocznie ponad 8 mln ton stali.

Czytaj także: Brytyjski sen o stalowej potędze

Transakcja wydaje się więc być największym przejęciem dokonanym w sektorze stalowym przez Liberty House. To grupa przemysłowa założona w 1992 roku przez Sanjeeva Guptę, który do dziś pozostaje jej prezesem. Początkowo była firmą handlową, a w roku 2009 kupiła pierwsze huty w Afryce.  W latach 2016-2018 grupa przeprowadziła szereg akwizycji, mi.in. kupując część brytyjskich zakładów Tata Steel. Obecnie działa m.in. w sferze stali, także nierdzewnej, metali nieżelaznych. Obsługiwane sektory rynku to m.in. przemysł motoryzacyjny, lotniczy, obronny i budowlany. Przed przejęciem aktywów ArcelorMittal grupa ma zakłady w 30 krajach i zatrudnia globalnie ponad 10 tys. osób. Roczne obroty sięgają 6,8 mld dolarów.

Czytaj także: Walcownia w Dalzell wznawia produkcję

ArcelorMittal zaoferowało 1,8 mld euro za przejęcie włoskiej huty Ilva. Oprócz ceny kupna AM zapowiadało inwestycje w hutę na poziomie 2,3 mld euro. Firma do 2024 roku ma ograniczyć liczbę zatrudnionych z obecnych 14 tysięcy do 8,48 tys. Komisja Europejska postawiła także warunek sprzedaży kilku zakładów znajdujących się obecnie w posiadaniu ArcelorMittal.

Nadal trwają negocjacje związane ze zbyciem innych aktywów wchodzących w skład zaproponowanego przez ArcelorMittal pakietu – huty ArcelorMittal Dudelange w Luksemburgu i kilku linii w zakładach w Liege.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018