Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

PKP PLK znalazły wykonawców na miejsce Astaldi

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 15-10-2018 17:27

W przyszłym tygodniu planowane jest wznowienie prac na liniach kolejowych Lublin - Warszawa i Wrocław - Poznań - oznajmił rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec. Wykonawcami robót mają być spółki zależne od PKP PLK.


Sprawa ma związek z zejściem z obu kontraktów włoskiej firmy Astaldi. Firma od czerwca nie płaciła podwykonawcom robót, a zaległości sięgnęły około 40 mln zł.

Mirosław Siemieniec poinformował w przesłanym komunikacie, że 15 października w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli PKP PLK z podwykonawcami Astaldi. W spotkaniu uczestniczył także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

"Atmosfera spotkania była rzeczowa. PLK wypłaciły dotychczas podwykonawcom Astaldi 28 mln zł, w tym ok. 24 mln zł dla podwykonawców na linii lubelskiej. Kolejne dokumenty są weryfikowane i konsekwentnie będą realizowane płatności" - wyjaśnił rzecznik PKP PLK.

Siemieniec dodał, że mimo "medialnych deklaracji firmy Astaldi, o współpracy z podwykonawcami, firma nie przyjmuje dokumentów, a to wydłuża procedury". "Również brak zaangażowania konsorcjanta, firmy PBDiM z Mińska Mazowieckiego, która odpowiada za potwierdzenie jakości wykonanych robót, utrudnia sprawny przepływ dokumentów podwykonawców. PLK dodatkowo zwiększą liczbę osób weryfikujących dokumenty podwykonawców. Natomiast 29 października będzie kolejne spotkanie podsumowujące sytuację" - wskazał.

Rzecznik PLK zadeklarował, że spółka zamierza "jak najszybciej kontynuować roboty" na linii Lublin - Warszawa i Wrocław - Poznań. "W przyszłym tygodniu planowane jest wznowienie prac na obu liniach. Roboty będą prowadziły spółki zależne PKP PLK" - zapowiedział Siemieniec.

Na niedawnej konferencji prasowej, członek zarządu PKP PLK Arnold Bresch informował, że w przypadku obu inwestycji można mówić o około półrocznym opóźnieniu.

Astaldi pod koniec września przysłała do PKP PLK informację, że umowy dotyczące modernizacji linii Dęblin - Lublin oraz linii Poznań - Leszno wygasły. Resort infrastruktury wezwał włoską firmę do wznowienia prac, ale wykonawca nie powrócił na place budów. Dlatego PKP PLK 2 października wezwały Astaldi wraz z konsorcjantami, do podjęcia prac na kontraktach, tj. linii kolejowej nr 7 na odcinku Dęblin - Lublin oraz linii Poznań - Wrocław. W związku z tym, że włoska firma nie podjęła prac na obu liniach, PLK 5 października złożyły oświadczenia o odstąpieniu od obu umów z winy konsorcjantów.

Astaldi jest zaangażowane w Polsce także w budowę dróg oraz warszawskiego metra (jest samodzielnym wykonawcą rozbudowy II linii metra na Pradze-Północ i Targówku o stacje Szwedzka, Targówek i Trocka).

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020