Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Rusza cyfryzacja zamówień publicznych, która ma ułatwić udział w przetargach

Autor: PAP/AS
Dodano: 17-10-2018 14:24

Ogłaszanie przetargów i startowanie w nich ma być prostsze, dzięki elektronizacji systemu zamówień publicznych, która się właśnie rozpoczyna. Jej elementem jest miniPortal dla zamawiających i wykonawców, który rusza w czwartek, 18 października - poinformowano na środowej konferencji prasowej MPiT i UZP.- Cyfryzacja zamówień publicznych, jak pokazują przykłady innych państw, które wprowadziły tego typu technologie w proces zamówień publicznych, to obniżenie kosztów po stronie publicznej. A dla strony prywatnej to ułatwienie, przyspieszenie procedur, optymalizacja procesu - mówiła w środę szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.

Minister Emilewicz zaznaczyła, że przejrzyste oraz przyjazne dla małych i średnich przedsiębiorców rozwiązanie to "bardzo istotny" składnik systemu zamówień publicznych, w którym główną osią będzie Prawo zamówień publicznych. - Jego projekt zaprezentujemy w listopadzie - powiedziała.

Zobacz też: Zamówienia publiczne czekają zmiany. Małym firmom ma być łatwiej

Dodała, że celem nowego Prawa zamówień publicznych jest uproszczenie procedur, zrównanie w prawach i obowiązkach zamawiających i podmioty przystępujące do zamówień, ale także rozszerzenie liczby podmiotów, które w tych postępowaniach uczestniczą, bo "poziom konkurencyjności zamówień publicznych jest niesatysfakcjonujący".

Zobacz też: Zamówienia publiczne zyskują na wartości, zwłaszcza w budownictwie

Jak mówił na środowej konferencji wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj, nowe Prawo zamówień publicznych to dokończenie reformy z 2016 r. -  Wówczas, oprócz wdrożenia dyrektyw europejskich, zajęliśmy się najpilniejszymi problemami zamówień. Zobowiązaliśmy się jednocześnie do przygotowania całościowej zmiany systemu zakupów publicznych, po przeprowadzeniu pogłębionych konsultacji zarówno z zamawiającymi, jak i wykonawcami - powiedział. Według niego elektronizacja jest "swoistym pomostem między tymi obiema inicjatywami".

- Zachęcamy wszystkie podmioty, które realizują zamówienia w trybie zamówień publicznych, aby korzystały z miniPortalu. Rozwiązanie jest bezpłatne - podkreśliła minister Emilewicz.

Zamówienia publiczne to, jak wskazuje MPiT, ogromne pieniądze. W ubiegłym roku sektor ten stanowił 8 proc. naszego PKB. "Tylko wartość zamówień publicznych powyżej progów UE osiągnęła w naszym kraju w 2017 r. ponad 114 mld 668 mln zł. Te pieniądze powinny - w większym stopniu niż obecnie - służyć unowocześnianiu naszego państwa, a także trafiać do sektora MŚP" - wskazano.

Jak zaznaczył obecny na konferencji p.o. prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Hubert Nowak, miniPortal ma ułatwić uczestnikom rynku zamówień publicznych przejście na elektroniczną formę udzielania dużych zamówień.

- Urząd oddaje do dyspozycji zamawiających i wykonawców miniportal.uzp.gov.pl. Dodatkowo udostępnił na stronie internetowej szczegółową instrukcję oraz filmy instruktażowe - systematycznie uzupełniane - pokazujące, jak, krok po kroku, przeprowadzić postępowanie - wyjaśnił Nowak. Dodał, że miniPortal daje możliwość łatwego szyfrowania ofert.

Nowak wyraził przekonanie, że osoby udzielające zamówień publicznych online, "szybko dostrzegą zalety tej formy procedowania", co wpłynie na realizowanie bez obaw zamówień elektronicznie od 18 października 2018 r. - Ok. 18 proc. wszystkich postępowań o udzielenie zamówienia publicznego będzie musiało być kontraktowane w trybie elektronicznym - mówił.

Jak podkreśliło MPiT w komunikacie, od czwartku (18 października) elektronizacja staje się obowiązkowa w przypadku zamówień o wartości równej tzw. progom unijnym lub powyżej nich. - Uczestnicy mniejszych przetargów również mogą, choć nie muszą, z niego korzystać. W ich przypadku elektronizacja zamówień stanie się obowiązkowa od stycznia 2020 roku - wyjaśniono.

Według UZP miniPortal jest przygotowany do obsłużenia ok. 130 tys. zamówień rocznie. Według Nowaka ofertę będzie można złożyć w dwóch-trzech częściach, jeśli przekroczy ona zakładany limit 150 megabajtów.

MiniPortal to, jak powiedział Nowak, rozwiązanie przejściowe, które będzie funkcjonować do czasu pełnego wdrożenia modelu docelowego, czyli centralnej Platformy e-Zamówień, z którą zintegrowane będą Portale e-Usług.

- Pełnego wprowadzenia e-Platformy możemy spodziewać się w drugiej połowie 2019 r. Cyfryzacja i umiejscowienie informacji o zamówieniach na jednej platformie zredukuje nadużycia - będą one od razu widoczne - zaznaczyło MPiT.

MiniPortal powstał dzięki współpracy Urzędu Zamówień Publicznych, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Cyfryzacji, Centralnego Ośrodka Informatyki oraz mikroprzedsiębiorców.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019