Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Donald Trump boi się działań Fed

Autor:  PAP/PSZ  |  17-10-2018 19:27
Prezydent Donald Trump oznajmił w wywiadzie dla telewizji Fox Business: "Fed jest moim największym zagrożeniem”, ponieważ zbyt szybko podnosi stopy procentowe.

Donald Trump powiedział, że nie rozmawia z mianowanym przez siebie szefem Rezerwy Federalnej Jerome'm Powellem, ze względu na polityczną niezależność banku, ale dodał: "nie jestem zadowolony z tego co on robi, bo idzie to zbyt szybko".

Donald Trump nie jest zadowolony z działań szefa Fed, którego sam mianował.
Fot. Evan El-Amin / Shutterstock.com

Reuters wyjaśnia, że Trumpa niepokoi podnoszenie stóp procentowych przy relatywnie niskiej inflacji.

Pytany, czy uważa, że zastąpienie poprzedniej szefowej Fed Janet Yellen Powellem było dobrą decyzją, prezydent odparł: "Nie winię nikogo. Ja go tam wsadziłem i może to dobrze, a może źle".

11 października Trump powiedział, że Fed prowadzi "zbyt agresywną politykę", ale zastrzegł, że nie zwolni Powella, choć "jest rozczarowany". Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow pośpieszył wtedy z zapewnieniem, że Trump nie dyktuje polityki bankowi centralnemu USA.

Również szef resortu finansów Steven Mnuchin oznajmił w ostatnich dniach, że prezydent szanuje niezależność banku centralnego.

Fed w tym roku podniósł stopy procentowe trzykrotnie i oczekuje się, że podniesie je jeszcze raz przed końcem roku. Trump już w lipcu skrytykował za to bank centralny, a potem przyznał, że jego uwagi na ten temat mogą zaniepokoić tych, którzy obawiają się, że Biały Dom będzie próbował wywierać presję na Fed.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019