Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Rosja ma szanse na sprzedaż śmigłowców Ka-52 do Egiptu

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 17-10-2018 21:04

Szef rosyjskiej Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej (FSWTS) Dmitrij Szugajew wyraził 17 października nadzieję na porozumienie z Egiptem w sprawie wyposażenia lotniskowców Mistral w rosyjskie śmigłowce Ka-52. Nie podał jednak konkretnych terminów.

Dmitrij Szugajew wypowiadał się w czasie wizyty w Rosji prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, który spotkał się w Soczi z prezydentem Władimirem Putinem. Szef FSWTS powiedział, że Rosja i Egipt prowadzą rozmowy na temat dostaw śmigłowców i że temat ten jest aktywnie omawiany.

Ponad rok temu Rosja wygrała przetarg na dostarczenie śmigłowców dla francuskich okrętów desantowych typu Mistral, które miały być zakupione przez Moskwę, lecz ostatecznie trafiły do Egiptu. Ka-52K zostały zaprojektowane z myślą o mistralach.

Putin na konferencji prasowej z Sisim relacjonował, że rozmowy dotyczyły także rozwoju współpracy wojskowo-technicznej Rosji i Egiptu. Obaj prezydenci obejrzeli prezentację dotyczącą możliwości rosyjskiego przemysłu obronnego.

Prezydent Rosji zapewnił też, że Moskwa nadal będzie wspólnie z Egiptem "poszukiwać sposobów rozwiązania kryzysu politycznego w Libii i odbudowania jej suwerenności i integralności terytorialnej". Egipt i Rosja koordynują swoje działania w kryzysie libijskim.

Według planów dwa mistrale miały być dostarczone przez Francję do Rosji pod koniec 2014 roku. Pod naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO Francja uzależniła dostawę okrętów od rozwiązania kryzysu na wschodzie Ukrainy. W sierpniu 2015 roku francuskie władze ostatecznie anulowały wart 1,2 mld euro kontrakt. Dzięki finansowemu wsparciu Arabii Saudyjskiej dwa okręty wojenne typu Mistral zostały kupione przez Egipt za około 950 mln euro.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022