Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

To będzie inwestycyjny hit 2019 roku. Banki już wiedzą, co się święci

Autor: Bartosz Dyląg
Dodano: 26-10-2018 06:01

Rok 2018 był nietypowy dla rynku złota i w kolejnych miesiącach kruszec powinien drożeć, najczęściej typowana cena w 2019 roku to 1350 dolarów za uncję.


Poprzedni tydzień na rynku złota upłynął pod znakiem stabilizacji, notowania kruszcu pozostawały w przedziale 1220-1230 dolarów za uncję. Dla inwestorów ważny był czwartek 11 października, kiedy cena złota po kilku tygodniach konsolidacji, startując z poziomów poniżej 1195 dol., poszybowała bardziej dynamicznie w górę, przebijając poziom 1220 dolarów za uncję.

Zobacz też: Rosja kupuje złoto, żeby odciąć się od dyktatu dolara

- Widać delikatną presję spadkową, jednak notowania kruszcu są znacznie silniejsze niż jeszcze parę tygodni temu – komentuje Paweł Grubiak z Superfund TFI. - Na razie brakuje notowaniom złota siły do dalszych dynamicznych zwyżek. Może to wynikać z niekorzystnej sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, gdzie waluta ta powróciła do zwyżek. W środę U.S. Dollar Index zwyżkował o prawie 0,6 proc. do poziomu 95,30 pkt., czyli najwyższego poziomu od tygodnia. Powrót siły dolara przeszkadza złotu w dalszych zwyżkach, ponieważ złoto i dolar amerykański są ze sobą negatywnie skorelowane – dodaje Paweł Grubiak.

Obecnie mamy na rynku złota do czynienia ze złożeniem dwóch tendencji. W długim okresie, od 2013 roku złoto porusza się w trendzie bocznym, pod dyktando najważniejszego czynnika kształtującego jego cenę, czyli oczekiwanej realnej rentowności długoterminowych obligacji rządu USA. W średnim okresie widać natomiast mocne przesłanki do wzrostu jego ceny w stronę kluczowego oporu w obszarze 1350-1370 dolarów za uncję.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021