Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Strategia Morawieckiego po 2 latach: rozliczenia i rokowania

Autor: Adam Sofuł
Dodano: 14-10-2018 13:29 | Aktualizacja: 14-11-2018 13:29

Tylko ignorant mógłby powiedzieć, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie wpłynie istotnie na rozwój kraju i na przyszłość aspirującej do nowoczesności polskiej gospodarki. Choć SOR jest na dość wczesnym etapie, to i owo można już oceniać i weryfikować

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju... Na początku były hasła. I power point. Prezentacje. Zapowiedzi. Potem przyszedł czas na worda i przelanie prezentacji na konkretne zamierzenia, a potem stworzenie otoczenia prawnego, które umożliwiłoby realizacje najśmielszych zamierzeń.

Ten okres wciąż trwa. Etap excela, czyli określenia konkretnych nakładów inwestycyjnych, a na pewno sumowania zysków, Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) wciąż ma jeszcze przed sobą.

Trudno mieć pretensje, że sztandarowy gospodarczy plan rządu nie przynosi jeszcze anonsowanych w nim efektów. Strategia nie jest planem "na już", a rodzajem aktualizacji średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2020 r., z przedłużeniem perspektywy do roku 2030. To - wbrew powszechnemu mniemaniu - raczej wytyczenie kierunków rozwoju, niż lista konkretnych projektów inwestycyjnych.

Nie jest to zarzut. Takie plany z natury rzeczy operują na dość wysokim poziomie ogólności, który dopiero rząd przekuwa w konkretne projekty w swej codziennej działalności.

W kolejnych fragmentach tekstu po niemal dwóch latach na chłodno rozliczamy rząd z jego gospodarczej strategii - punkt po punkcie wskazujemy na sukcesy, zapóźnienia, propagandowe hasła i możliwe fiaska.  

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019