Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Elektromobilność, fotowoltaika na wodzie, start-upy - nowe technologie w polskiej energetyce

Autor: wnp.pl
Dodano: 15-11-2018 06:00

Specjalnością polskich firm energetycznych nie są najnowsze technologie. Szefowie grup zdają sobie z tego sprawę i starają się ten obraz zmienić. Po głębokim namyśle i małymi krokami.

Węgiel kamienny i brunatny - dominujące paliwa polskiej energetyki - nie przyciągają firm technologicznych z Europy i Stanów Zjednoczonych. Brakuje też zewnętrznej, wystarczającej presji na wprowadzanie innowacji, choć z drugiej strony wiadomo, że także w obszarze tradycyjnej energetyki opartej na spalaniu węglowodorów jest miejsce dla innowacji.

W przyszłość energetyki węglowej wierzą wciąż firmy z Chin i Japonii, i to właśnie z Japończykami grupa Enea rozmawia o budowie elektrowni na gaz powstały w wyniku zgazowania węgla kamiennego. Jednostka ma mieć moc ok. 500 MW; znajdowałaby się w pobliżu kopalni Bogdanka. Wciąż trwają analizy opłacalności tego przedsięwzięcia, ale wydaje się, że jego powstanie jest mało prawdopodobne.

Nie tylko wielce prawdopodobne, a wręcz pewne jest to, że europejska energetyka rozwija się i rozwijać się będzie w takich kierunkach jak energetyka rozproszona, odnawialne źródła energii, elektromobilność, inteligentna energetyka i magazynowanie energii. W tych kierunkach, szybciej lub wolniej, podążają również polskie firmy.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019