Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Gazprom zwraca się o międzynarodowy arbitraż

Autor:  PAP/KM  |  25-10-2018 15:31  |  aktualizacja: 25-10-2018 16:10
Gazprom zwrócił się o międzynarodowy arbitraż w sprawie kary pieniężnej nałożonej na niego w 2016 roku przez Komitet Antymonopolowy w Kijowie. Chodzi o kwotę 6 mld USD.

Gazprom zwrócił się o arbitraż na podstawie regulaminu arbitrażowego Komisji ONZ ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL). Koncern wnioskuje o podjęcie decyzji o wypłacie odszkodowania i zastosowaniu środków ochrony prawnej.

Gazprom zwrócił się o międzynarodowy arbitraż w sprawie kary nałożonej na niego przez Komitet Antymonopolowy w Kijowie
Fot. Shutterstock

Ukraina ukarała finansowo Gazprom za domniemane nadużywanie monopolistycznej pozycji na rynku usług tranzytu gazu przez ukraińskie rurociągi. Gazprom oświadczył, iż kara ta jest "nieuzasadniona i niesprawiedliwa". Ocenił też, że działania Ukrainy naruszają prawa rosyjskiego koncernu określone w umowie o wzajemnej ochronie inwestycji, zawartej między rządami Rosji i Ukrainy w 1998 roku. Zapowiedział wówczas, że będzie bronić swoich praw "wszelkimi dostępnymi środkami w ramach mającego zastosowanie ustawodawstwa".

Zobacz także: Gazprom ma własną interpretację wyroku arbitrażu

Według AMKU Gazprom w latach 2009-2015 regularnie naruszał warunki kontraktu z ukraińskim Naftohazem i ignorował wszelkie wnioski o dostosowanie wielkości i wartości tranzytu gazu do ekonomicznie uzasadnionych wskaźników. Rosyjski koncern odrzucał te oskarżenia.

Do tej pory Ukraina wyegzekwowała od Gazpromu równowartość 3,8 mln USD. Środki te należały do aktywów Gazpromu znajdujących się na terytorium państwa ukraińskiego. Kwota 6 mld USD obejmuje również grzywny.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019