Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Boeing rozesłał komunikaty instruktażowe w związku z katastrofą w Indonezji

Autor:  PAP/KM  |  07-11-2018 13:40
Amerykański koncern aerokosmiczny Boeing poinformował o rozesłaniu swoim klientom komunikatu instruktażowego, który odnosi się do ustaleń, prowadzonego przez władze Indonezji dochodzenia w sprawie katastrofy samolotu tamtejszych linii Lion Air.

Jak czytamy w oświadczeniu Boeinga, indonezyjska Państwowa Komisji Bezpieczeństwa Transportu podała, że w trakcie zakończonego katastrofą lotu jeden z pokładowych wskaźników kąta natarcia skrzydeł przekazywał błędne dane.

Dochodzenie w sprawie katastrofy samolotu Lion Air trwa
Fot. Shutterstock

"6 listopada Boeing wydał biuletyn instruktażu operacyjnego (OMB) kierujący użytkowników do istniejących procedur postępowania załóg w razie podawania przez wskaźnik kąta natarcia błędnych danych. Dochodzenie w sprawie katastrofy samolotu Lion Air trwa i Boeing nadal w pełni z nim współpracuje oraz zapewnia techniczną pomoc na żądanie i pod kierownictwem badających wypadek władz państwowych" - głosi oświadczenie.

Nadmierne zwiększenie kąta natarcia skrzydeł - czyli kąta między ich płaszczyzną a płaszczyzną przepływu powietrza wokół samolotu - powoduje nagłą utratę siły nośnej płatowca.

29 października lecący z Dżakarty na wyspę Sumatra Boeing 737 MAX 8 wkrótce po starcie runął do morza w odległości około 15 km od brzegu. Nie ocalał nikt spośród łącznie 189 pasażerów i członków załogi.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019