Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Piotr Woźniak o nowym podatku: nie wstrząśnie finansami PGNiG

Autor:  wnp.pl (DM)  |  08-11-2018 11:09
Jak powiedział nam prezes PGNiG Piotr Woźniak, nowy podatek od wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego nie wpłynie na poziom inwestycji spółki. – Nie mieliśmy argumentów, aby skutecznie się przeciwstawić nowemu podatkowi – tłumaczył szef gazowego potentata.

Nowy podatek nie jest niespodzianką. Początkowo nowa danina – o tym skąd się wzięła czytaj tu – miała obowiązywać od początku 2020 roku. Teraz wiele wskazuje, że będzie to już przyszły rok. Gotowy jest już projekt podatku. Firmy wydobywające gaz i ropę naftową będą płacić odpowiednio 3 i 6 proc. przychodów ze sprzedaży tych surowców. Projektem rząd ma się zająć jeszcze w listopadzie.

Nowy podatek będzie kosztował PGNiG około 200 mln zł.
Fot. mat. pras.

- Oczywiście szacunkowe 200 mln zł, o których mówimy, to nie są małe pieniądze. Jednak sam podatek nie jest niespodzianką – mówi prezes Woźniak. Nie oznacza on dla firmy szczególnego wysiłku finansowego. Gdyby tak się miało stać, wówczas ze spółki płynęły wcześniejsze sygnały.

Podatek nie zaskoczył także inwestorów i analityków.

Wcześniej Katarzyna Włodarczyk z Pekao Investment Banking powiedziała nam o tym, że po prostu PGNiG zacznie szybciej wpłacać pieniądze do budżetu z tytułu nowej daniny.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019