Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

200 mln zł na turystykę w Polsce Wschodniej. Ważne umowy podpisane

Autor:  WNP.PL (ADAM SOFUŁ)  |  08-11-2018 13:03  |  aktualizacja: 08-11-2018 13:32
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce przeznaczyć do 2026 roku 200 mln zł na preferencyjne pożyczki dla mikro, małych i średnich firm z branży turystycznej w Polsce Wschodniej. W czwartek w BGK podpisano umowy pośrednikami, którzy będą udzielić pożyczek na  rozwój turystyki.

  • Ruszyła druga transza programu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. W jej ramach do małych i średnich firm może trafić 50 mln zł
  • O preferencyjne mogą się ubiegać mikro, mali i średni przedsiębiorcy inwestujący w branże turystyczną w Polsce Wschodniej
  • Maksymalna kwota pożyczki to 500 tys. zł, oprocentowanie 1,85 proc.

Także bieszczadzcy mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z preferencyjnych pożyczek
Fot. Shutterstock

Program  funkcjonuje od 2017 roku. Skorzystało z niego już 100 firm które uzyskały w sumie finansowanie wartości 21,7 mln zł. Po ogłoszonych w czwartek (8 listopada) zmianach w programie, sięgnięcie po te pieniądze będzie jeszcze łatwiejsze.

Zobacz też: MIiR: preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorców z branży turystycznej

Po pierwsze, w nowej odsłonie programu będą mogły uczestniczyć firmy z całej Polski, pożyczki będą udzielane jednak na inwestycje turystyczne i okołoturystyczne realizowane w Polsce Wschodniej. Poprzednia wersja programu dawała taką możliwość jedynie firmom zarejestrowanym na terenie pięciu województw tego regionu.

Zobacz też: Jesienią kolejny nabór w ramach programu Polska Wschodnia

Po drugie znacznie obniżono oprocentowanie preferencyjnych pożyczek do 1,85 proc. (poprzednio 2,15 proc.). w przypadku przedsiębiorców, których obiekty posiadają status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz firm, które prowadzą działalność nie dłużej niż dwa lata i wynosi 0,925 proc. W tych przypadkach nie będzie również wymagany wkład własny.

W niektórych przypadkach będzie można również wydłużyć termin spłaty kredytu – z dotychczasowych pięciu do siedmiu lat, pod warunkiem jednak, że wartość pożyczki będzie przekraczała 250 tys. zł, a ponad 50 proc. kwoty pożyczki będzie przeznaczona na roboty budowlane. Podniesiona została także maksymalna kwota pożyczki – do 500 tys. zł. Będzie można też przy ustalaniu wysokości rat spłaty pożyczki uwzględnić sezonowość biznesu w tej branży.

Nowością jest, że z każdy przedsiębiorca będzie mógł z programu skorzystać dwukrotnie – po rozliczeniu poprzedniej pożyczki będzie mógł zaciągnąć następna na nowy projekt.

W czwartek BGK podpisał umowy z instytucjami przez pośredniczącymi. Są to: Fundusz Wschodni (woj. Podlaskie), Działdowska Agencja Rozwoju (woj. Warmińsko-mazurskie), Lubelska Fundacja Rozwoju (woj. Lubelskie) Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przesiębiorczości (woj. Świętokrzyskie) Agencja Rozwoju Regionalnego MARR (woj. Podkarpackie). Za pośrednictwem tych instytucji do dyspozycji MŚP w tej transzy trafi kolejne 50 mln zł.

- Myśląc o zrównoważonym rozwoju kraju – a taki stawiamy sobie cel – nie można nie wykorzystać szansy jaką daje turystyka – stwierdził wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak. Jego zdaniem Polska Wschodnia która może się pochwalić unikalną przyrodą, zróżnicowanie kulturowym i krajobrazowym ma bardzo duży potencjał jeśli chodzi o rozwój tej branży. – Aby ten potencjał został w pełni wykorzystany, a bark kapitału nie stanowił bariery dla rozwoju uruchomiliśmy krajowe środki na inwestycje i stworzyliśmy dla przedsiębiorców instrument pożyczkowy.

- Ten program jest skierowany nie do sieci hoteli, a do małych polskich przedsiębiorstw. To element budowy polskiego kapitału – dodał Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018