Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

PeBeKa wykona odwiert geotermalny w Tomaszowie Mazowieckim

Autor:  PAP/JRP  |  08-11-2018 15:35  |  aktualizacja: 08-11-2018 16:19
Na przełomie listopada i grudnia 2018 roku Przedsiębiorstwo Budowy Kopaln PeBeKa rozpocznie prace związane próbnym odwiertem geotermalnego w pobliżu Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Umowa opiewa na 15,2 mln zł.

Do magistratu wpłynęły trzy oferty na wykonanie około dwukilometrowego próbnego odwiertu na tomaszowskich Błoniach, w pobliżu Areny Lodowej. Wygrała oferta PeBeKa, które jest częścią Grupy KGHM Polska Miedź.

Od lewej: prezes PeBeKa Tomasz Rawecki, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i pełnomocnik ds. finansów PeBeKa Robert Flak
Mat. pras.

- Liczę na bardzo dobre wyniki badań wody, ponieważ geotermia jest szansą dla naszego miasta na osiągnięcie samowystarczalności energetycznej - przyznaje prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.

- W oparciu o tę inwestycję możemy realizować również przedsięwzięcia o charakterze uzdrowiskowym i rekreacyjnym. Poza tym, im więcej działań związanych z energetyką rozproszona rozproszoną, tym większa szansa na poprawę jakości powietrza - podkreśla.

Czytaj też: PeBeKa ma kontrakt na 18 mln zł w Lądku-Zdroju

W pierwszym etapie PeBeKa wykonana prace przygotowawcze polegające na zniwelowaniu i utwardzeniu terenu wiertni.  Następnie odbędzie się montaż urządzenia wiertniczego i rozpoczęcie wiercenia. W trakcie prowadzonych prac wiertniczych wykonane zostaną badania hydrogeologiczne, dzięki którym poznamy temperaturę wody, wydajność źródła i mineralizację.

We wrześniu prezydent Marcin Witko podpisał umowę z konsorcjum firm - HPC Polgeol (lider) i Pro-Invest Solutions (partner) na sprawowanie nadzoru i dozoru geologicznego podczas wykonywania prac i robót wraz z wykonaniem badań laboratoryjnych oraz opracowaniem właściwych dokumentacji.

Miasto pozyskało 100-procentowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019