Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Sztuczna inteligencja zastąpi dziennikarzy? Pokazano nowy algorytm

Autor:  PAP/PSZ  |  09-11-2018 11:03
Państwowa agencja Xinhua we współpracy z dostawcą wyszukiwarki internetowej Sogou z Pekinu stworzyła algorytmy sztucznej inteligencji mogące pełnić zadania należące do tej pory do spikerów telewizyjnych i pokazała ich działanie na żywo - poinformował serwis Cnet.
Algorytm sztucznej inteligencji została stworzona w oparciu o prawdziwe postaci spikerów telewizji należącej do agencji Xinhua. Jeden z algorytmów został pokazany w programie przeznaczonym dla widzów anglojęzycznych, drugi zaś - w programie nadawanym w języku mandaryńskim.

Algorytm połączył obraz osoby spikera zarejestrowany na wcześniejszych nagraniach wideo i zsynchronizował go z dźwiękiem generowanej mowy, a także ruchem warg zaobserwowanym na materiałach archiwalnych. Tworzeni komputerowo spikerzy mówią z taką samą intonacją jak osoby, na których są wzorowani. Prezentują również identyczną mowę ciała, co według serwisu sprawia, że nie można odróżnić ich od żywego człowieka.


Telewizja agencji Xinhua poinformowała, że cyfrowi prezenterzy stali się "oficjalnie częścią zespołu redakcyjnego". Jak powiedzieli jej przedstawiciele, "razem z innymi prezenterami będą dostarczali wam rzetelnych, dokładnych i bieżących informacji w językach chińskim i angielskim".

Programy nadawane przez agencję Xinhua są dostępne na stronie internetowej telewizji, a także w ramach platform internetowych takich jak WeChat i Weibo.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019