Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Volkswagen rozważa udział w konsorcjum produkującum ogniwa baterii

Autor:  PAP/rs  |  13-11-2018 12:14
Koncern motoryzacyjny Volkswagen jest otwarty na możliwość dołączenia do niemieckiego konsorcjum zajmującego się produkcją ogniw do baterii samochodowych - podała we wtorek agencja Reutera. Pomysł ma być omówiony w piątek podczas posiedzenia rady nadzorczej VW.

Rzecznik Volkswagena odmówił komentarza ws. doniesień agencji, która powołuje się na źródła bliskie sprawie.

Volkswagen jest otwarty na możliwość dołączenia do niemieckiego konsorcjum zajmującego się produkcją ogniw do baterii samochodowych
Fot. Shutterstock.com

Do tej pory Volkswagen podpisał kontrakty na dostawy ogniw do baterii z południowokoreańskim LG Chem i chińskim Contemporary Amperex Technology. Oba porozumienia są warte miliardy euro. Jednak dyrektor generalny VW Herbert Diess podkreślał wcześniej, że niemieckie podmioty powinny uniezależnić się od dostawców z Azji.

Władze w Berlinie koordynują działania, które mają doprowadzić do powstania konsorcjum krajowych firm, które miałoby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na baterie w Europie. W zeszłym tygodniu Reuters informował, że na ten cel Berlin przeznaczył 1 mld euro. Nowy podmiot, poza produkcją, miałby pracować też nad rozwojem baterii na elektrolit stały. Mają one stanowić alternatywę dla akumulatorów litowo-jonowych, zapewniając większą stabilność i moc. Do ich produkcji potrzeba też mniej surowców.

Według Reutera rozmowy ws. konsorcjum prowadzą m.in. VARTA Microbattery, BASF i Ford-Werke. Z ramienia niemieckich władz prowadzi je minister gospodarki Peter Altmaier.

LG Chem jest dostawcą baterii dla niektórych niemieckich firm motoryzacyjnych. Część produkcji koncernu pochodzi z zakładów zlokalizowanych w Polsce. Swoje inwestycje na Węgrzech planują Samsung SDI Co i SK Innovation.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019