Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Mateusz Bonca: Lotos pozostanie konkurencyjny

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
Dodano: 19-11-2018 06:02

Podejmując decyzje inwestycyjne musimy patrzeć na to, jak zachowują się inne firmy, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dopóki jednak potencjalny projekt inwestycyjny będzie wnosił wartość dla Grupy Lotos - jako niezależnego podmiotu lub części większej grupy kapitałowej - nie będziemy się obawiali podejmowania tego typu decyzji - deklaruje Mateusz Bonca, prezes Grupy Lotos, w drugiej części obszernego wywiadu dla portalu WNP.PL.

Co po EFRA jeśli chodzi o rafinerię? Wiceprezes Jarosław Kawula mówił nam niedawno, że najbardziej prawdopodobna jest instalacja HBO, czyli oleje bazowe; kiedy zapadnie ostateczna decyzja w tej sprawie i czy udział w jej podejmowaniu w jakiejś formie będą miały władze PKN Orlen?

- Oczywiście, władze PKN Orlen będą miały wpływ na tego rodzaju decyzje w momencie, kiedy będą miały kontrolę nad spółką. Natomiast takie duże projekty inwestycyjne przygotowuje się latami i przy dobrze prowadzonym projekcie jest wiele bramek decyzyjnych zanim wbije się pierwszą łopatę.

Rzeczywiście przedstawiając strategię pod koniec 2016 roku powiedzieliśmy o trzech projektach: olejowym, benzynowym i olefinowym. Natomiast sytuacja na rynku zmienia się dynamicznie, bo następuje m.in. konsolidacja. Musimy też patrzeć na to jak zachowują się inne firmy, przy czym nie mówię tylko o PKN Orlen, ale też na przykład o Grupie Azoty i jej planach w Policach, a nawet nieco szerzej, choćby o firmie Borealis, która również anonsuje inwestycję w PDH o wydajności 750 tys. ton w Beneluksie.

Musimy zdecydować, który z trzech projektów jest najbardziej optymalny względem sytuacji, w której się znajdujemy, także w obliczu planów inwestycyjnych ogłaszanych przez PKN Orlen. Stąd zapewne opinia, że blok olejowy to temat, który jest najbardziej niezależny od wszelkich decyzji, które podejmowane są wokół nas, czy to kapitałowych czy biznesowych. Natomiast wszystkie te projekty nadal są w grze. Decyzja, który lub które ze wspomnianych projektów realizować, nie została jeszcze podjęta przez zarząd Lotosu.

Kończymy pierwszy okres realizowanej strategii 2017-2022, spółka stabilizuje się finansowo i jest coraz bardziej bezpieczna, a decyzję będziemy podejmować nieustannie obserwując jak zachowuje się nasze otoczenie. Niemniej tak długo jak projekt (lub projekty) będzie wnosił największą wartość dla Grupy Lotos - jako niezależnego podmiotu lub części większej grupy kapitałowej - nie będziemy się obawiali podejmowania tego typu decyzji.

W dalszej części rozmowy czytaj:

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020