Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Szef Volkswagena: jeśli chodzi o autonomię to Waymo wyprzedza nas o dwa lata

Autor:  PAP/rs  |  19-11-2018 10:02
Jeśli chodzi o technologię autonomicznej jazdy to Volkswagen jest dwa lata za Waymo - ocenił w rozmowie z "Welt am Sonntag" dyrektor generalny koncernu Herbert Diess. Jednocześnie zapewnił, że VW chce dogonić Amerykanów.

"Musimy przyznać, że Waymo nas wyprzedza i to o rok lub dwa. Jednak jesteśmy zdeterminowani aby ich dogonić. Nie przegraliśmy tej partii. Wiele będzie zależeć też (w kwestii autonomicznej jazdy) od regulacji prawnych" - podkreślał Diess.

Musimy przyznać, że Waymo nas wyprzedza i to o rok lub dwa. Jednak jesteśmy zdeterminowani aby ich dogonić - mówi szef VW Herbert Diess.
Fot. Shutterstock.com

VW zarezerwował do 2023 roku prawie 44 mld euro na opracowanie samochodów elektrycznych, autonomicznych oraz na nowe usługi z zakresu mobilności. Rozważa też współpracę z firmą Ford.

Jak informowała wcześniej agencja Bloomberga na początku grudnia Waymo ma uruchomić w USA pierwszą na świecie usługę transportu osób przez autonomiczne taksówki.

W tej dziedzinie współpracę z Waymo w Europie rozważa właśnie VW. Diess chce wydać 12 mld euro na zakup 10 proc. udziałów amerykańskiej firmy, jednak nie ma na ten ruch zgody ze strony rady nadzorczej koncernu.

W ramach programu Moia VW testuje na ulicach Hamburga w północnej części Niemiec usługę współdzielonych przejazdów minibusami. W przyszłości te pojazdy będą mogły poruszać się w trybie autonomicznym.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019