Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Varta planuje masową produkcję dla samochodów elektrycznych

Autor:  PAP/rs  |  21-11-2018 09:52
Firma Varta sfinalizowała umowę o badaniach przemysłowych, mającą zapoczątkować produkcję baterii litowo-jonowych. Komponenty zostaną użyte w produkcji samochodów elektrycznych. To część planu rozwoju niemieckiego przemysłu - podała agencja Reutera.

Koncern obecnie specjalizuje się w ogniwach zasilających aparaty słuchowe oraz systemach magazynujących energię z paneli słonecznych. W poniedziałek ogłoszono umowę o współpracę z Towarzystwem Fraunhofera, która ma pomóc w rywalizacji z azjatyckimi producentami baterii i zapewnić firmie przewagę technologiczną - podaje agencja.

Firma Varta sfinalizowała umowę o badaniach przemysłowych, mającą zapoczątkować produkcję baterii litowo-jonowych
Fot. Shutterstock.com

Niemiecki rząd przeznaczył miliard euro na wsparcie miejscowych przedsiębiorców chcących rozpocząć produkcję baterii do samochodów. Inicjatywa ta ma zredukować zależność niemieckiego rynku motoryzacyjnego od azjatyckich dostawców ogniw oraz zabezpieczyć stanowiska pracy przy przechodzeniu z silników spalinowych na elektryczne.

Minister gospodarki i energetyki Peter Altmaier prowadzi obecnie rozmowy dot. stworzenia lokalnego sojuszu biznesowego tworzącego baterie do samochodów. Wśród stron znajdują się między innymi Varta, przedsiębiorstwo chemiczne BASF oraz niemieckie Ford-Werke GmbH. - poinformowała agencja Reutera powołując się na źródła bliskie sprawie. Volkswagen także ma być otwarty na dołączenie do konsorcjum. Pierwsze decyzje inwestycyjne mają zostać, według ministra, podjęte w pierwszym kwartale 2019 r.

Thomas Bauernhansl - dyrektor towarzystwa - wspomniał, że projekt badawczy ma pomóc w cyfryzacji linii produkcyjnej oraz redukcji ilości generowanych odpadów. W jego opinii Varta jest obecnie jedyną niemiecką firmą z doświadczeniem w wytwarzaniu baterii na masową skalę, co może zredukować ryzyko wejścia na rynek akumulatorów samochodowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019