Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Benzyna poniżej 5 zł za litr?

Autor:  BM Reflex  |  24-11-2018 09:56
Postępujący spadek cen ropy naftowej, a co za tym idzie hurtowych cen paliw w kraju pozwala z optymizmem patrzeć na krajowy rynek detaliczny.  Powoli rośnie nam liczba stacji gdzie benzynę możemy zatankować poniżej 5 zł/l.

Aktualnie średni poziom cen tego paliwa w kraju to 5,05 zł/l, ale sytuacja cenowa powinna ulec dalszej poprawie w kolejnych tygodniach. Zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia mają kierowcy tankujący olej napędowy. Obecnie średnia detaliczna cena tego paliwa to 5,29 zł/l, tak więc droga do spadku poniżej 5 zł jest bardzo daleka. Co więcej litr diesla w kraju jest średnio 24 gr./l droższy niż benzyny Pb95.

Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej do wiosny benzyna na naszych stacjach pozostanie tańsza niż olej napędowy.
Fot. PTWP

Tak dużej różnicy cen tych dwóch gatunków paliw na naszych stacjach paliw jeszcze w historii nie obserwowaliśmy. Dokładniej mówiąc, mieliśmy okresy kiedy różnica cen benzyn i diesla w Polsce sięgała ponad 70 gr./l brutto (lipiec 2009), ale wówczas to diesel był tańszy.

Tegoroczny okres sezonowego spadku popytu na benzyny zbiegł się w czasie z większa korektą spadkową na rynku ropy naftowej, co jeszcze bardziej pogłębiło obniżki cen benzyn. Ceny olejów natomiast ze względu na początek sezonu grzewczego na półkuli północnej tanieją w dużo niższym tempie.

Wszystko wskazuje więc na to, że przynajmniej do wiosny benzyna na naszych stacjach pozostanie tańsza niż olej napędowy. Dodatkowo patrząc na relacje cen w hurcie, różnica detalicznych cen tych dwóch gatunków paliw może ulec dalszemu zwiększeniu, bowiem potencjał do spadku detalicznych cen benzyn jest obecnie większy.

Z ulgą powinni odetchnąć natomiast kierowcy tankujący autogaz. Litr tego paliwa drożał na naszych stacjach nieprzerwanie od początku września. Aktualnie można pokusić się o stwierdzenie, że szczyt cenowy na tym rynku również mamy za sobą. Najbliższe tygodnie powinny przynieść poprawę sytuacji cenowej również na tym rynku. Średnia krajowa detaliczna cena autogazu to obecnie 2,53 zł/l.

Ceny ropy naftowej Brent w piątek rano spadły do poziomu 61 USD/bbl. W skali tygodnia ropa potaniała ponad 6 USD/bbl. Coraz niższe ceny ropy naftowej wraz z obserwowanym wzrostem światowych zapasów surowca rozpoczęły dyskusję na temat zmiany polityki przez największych producentów surowca. OPEC i pozostali producenci ropy naftowej 6 grudnia będą debatować nad zmniejszeniem wydobycia w granicach 1-1,5 mln bbl/d aby zahamować wzrost zapasów i ograniczyć spadki cen ropy naftowej. Póki co górę biorą obawy o spadek tempa wzrostu konsumpcji ropy naftowej i pogorszenie perspektyw chińskiej gospodarki wobec rosnącej podaży ropy naftowej w krajach poza OPEC. Gubernator OPEC ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich dał do zrozumienia, że w grudniu OPEC podejmie decyzję o zmniejszeniu produkcji. Analogiczną opinię wyraża Arabia Saudyjska i Irak. Brak wyraźnego stanowiska Rosji w tej sprawie komplikuje jednak nieco sytuację. Spadki cen ropy Brent powinny jednak powoli hamować w rejonie 60 USD/bbl a na rynku rozpoczniemy okres wyczekiwania na grudniową decyzję OPEC.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019