Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Deficyt handlowy USA w górę mimo ceł prezydenta Trumpa

Autor: wnp.pl (PA)
Dodano: 29-11-2018 07:25 | Aktualizacja: 29-11-2018 07:29

Wprowadzone przez prezydenta Stanów Zjednoczonych cła miały pomóc zmniejszyć deficyt handlowy USA, tymczasem rośnie on już piąty miesiąc z rzędu i jest na najlepszej drodze do pobicia historycznego rekordu jeszcze przed końcem 2018 roku.

Według raportu US Census opublikowanego w środę, miesięczny deficyt handlowy w październiku zwiększył się o 1 mld dolarów - informuje CNN.

To jedna z pierwszych miar deficytu handlowego opublikowana już po nałożeniu przez administrację prezydenta we wrześniu obecnego roku najwyższej rundy ceł na chińskie towary, o wartości 200 mld dolarów. Przewiduje ona 10 proc. cła na szeroką gamę produktów, od walizek po rowery czy rękawice bejsbolowe. Plan przewiduje podniesienie stawek do 25 proc. z początkiem 2019 roku.

Czytaj też: Donald Trump wie, że cła dla Chin mogą zaszkodzić firmom w USA

Wygląda jednak na to, wbrew oczekiwaniom Amerykanie kupili we wrześniu więcej towarów z zagranicy w porównaniu do września. Eksperci przyznają, że może to świadczyć o budowaniu zapasów przez Amerykańskie firmy przed spodziewaną podwyżką ceł, ale również o silnych wydatkach konsumpcyjnych.

- Amerykańscy importerzy mogą przyspieszać zamówienia by wyprzedzić kolejną rundę podwyżek ceł na chińskie wyroby - ocenia cytowana przez CNN Pooja Sriram, ekonomistka Barclays.

Dodatkowo ubiegłoroczne obniżki podatków federalnych zostawiły w kieszeniach Amerykanów więcej gotówki, którą chętniej wydają na zagraniczne towary, nawet jeśli te ostatnio podrożały.

- Kolejne dane mają zostać opublikowane w przyszłym tygodniu i spodziewamy się, że pokażą najwyższy od 10 lat poziom deficytu handlowego - ocenia Ian Shepherdson, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics.

To dokładnie odwrotnie niż liczył Trump, który tylko w tym roku wprowadził cła na chińskie towary o wartości ok. 250 mld dolarów.

Czytaj również: Donald Trump grozi General Motors odcięciem od subwencji

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020