Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Jerzy Kwieciński: polska gospodarka jest w dobrej kondycji

Autor: PAP/rs
Dodano: 30-11-2018 18:49

Gospodarka polska jest w dobrej kondycji; wiele wskazuje na to, że w całym roku PKB Polski urośnie o około 5 proc. - ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w komentarzu do piątkowych danych GUS. Dodał, że wzrost inwestycji w czwartym kwartale powinien być dwucyfrowy.


Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,1 proc. rdr w II kwartale. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w III kwartale rdr PKB wzrósł o 5,1 proc.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w III kwartale wzrosły o 9,9 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,5 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 6,2 proc. rdr.

Czytaj: GUS: w III kwartale PKB wzrósł o 5,1 proc.

"O ile dwa tygodnie temu mieliśmy tylko szacunkowe dane, to dzisiaj wiemy już dużo więcej o PKB w trzecim kwartale. Znamy przede wszystkim jego strukturę. GUS potwierdził, że od 1 czerwca do 30 września PKB urósł 5,1 proc. rok do roku, czyli sporo więcej niż przewidywali analitycy. Warto zwrócić uwagę, że PKB w trzecim kwartale urósł też o 1,7 proc. w stosunku do drugiego kwartału. Oznacza to, że wzrost gospodarczy kwartał do poprzedzającego kwartału przyspieszył, bo w drugim kwartale w relacji do pierwszego wynosił 1,1 proc." - napisał Kwieciński w komentarzu.

Jak dodał, dane, które podał GUS, pozwalają "wysnuć kilka wniosków, w zdecydowanej większości pozytywnych".

"Po pierwsze, Polska gospodarka wciąż jest na górce, mimo sygnałów o spadkowej fazie cyklu w gospodarkach strefy euro. Po drugie, inwestycyjny silnik napędza gospodarkę coraz mocniej. Głównym motorem wzrostu pozostaje konsumpcja, ale wzrost inwestycji 9,9 proc. to bardzo dobry wynik - inwestycje rok do roku rosły dwukrotnie szybciej niż drugim kwartale" - ocenia Kwieciński.

Po trzecie - jak uważa minister - "zakładamy, że wzrost inwestycji najbardziej napędzał sektor publiczny". "To naturalne, bo jesteśmy w takim momencie perspektywy 2014-2020, w którym inwestycje unijne są już mocno rozpędzone. Ich wartość zbliża się do 360 mld zł. Z drugiej strony niedawne dane GUS pokazują, że tempo wzrostu nakładów inwestycyjnych w firmach zatrudniających, co najmniej 50 osób przyspieszyło w III kw. do 15,7 proc. To optymistyczne informacje" - powiedział szef MIR.

Po czwarte - wylicza - wyraźnie zwiększył się dodatni wkład popytu inwestycyjnego we wzrost PKB. W trzecim kwartale 2018 r. wkład ten wyniósł +1,7 p. proc., wobec +0,7 p. proc. w drugim kwartale. Oznacza to, że około jedna trzecia wzrostu PKB jest wynikiem pracy silnika inwestycyjnego.

"Po piąte, wkład konsumpcji we wzrost PKB utrzymuje się na wysokim i, co najważniejsze, stabilnym poziomie - +3,3 p. proc. w trzecim kwartale 2018 r., wobec +3,4 p. proc. w drugim kwartale. Konsumpcji prywatnej sprzyjają sytuacja na rynku pracy i wysoki poziom zaufania konsumentów. Taka sytuacja powinna się też utrzymać w czwartym kwartale" - tłumaczy Kwieciński.

Po szóste - jak wymienił minister - od kilku miesięcy wskazujemy, że w związku ze spowolnieniem tempa wzrostu PKB u naszych głównych partnerów handlowych, spada ich popyt importowy. Zdaniem Kwiecińskiego, widać to w danych GUS, które potwierdzają przewidywania o tym, że eksport miał ujemny wkład we wzrost PKB w trzecim kwartale.

"Gospodarka jest w dobrej kondycji - podkreśla Kwieciński. Dodaje, że wiele wskazuje na to, że w całym roku 2018 PKB Polski urośnie o około 5 proc. "Tak prognozują międzynarodowe instytucje, m.in. OECD, które daje nam nawet 5,2 proc. Takie są też przewidywania Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Wzrost inwestycji w czwartym kwartale powinien pozostać na podobnym poziomie - dwucyfrowym lub bliskim dwucyfrowego. Konsumpcja pozostanie głównym motorem wzrostu. Wkład eksportu do PKB może pozostać ujemny"- przekazał Kwieciński.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021