Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Polska i Ukraina planują nowe połączenia kolejowe

Autor:  PAP/KM  |  05-12-2018 22:10
Ministrowie infrastruktury Polski Andrzej Adamczyk i Ukrainy Wołodymyr Omelan poinformowali o planach uruchomienia nowych połączeń kolejowych między Lublinem i Lwowem oraz Przemyślem i Niżankowicami w obwodzie lwowskim.

Konkretne decyzje w sprawie połączeń zostaną ogłoszone jeszcze przed Nowym Rokiem - zapowiedzieli po posiedzeniu polsko-ukraińskiej grupy roboczej do spraw transportu.

Polska i Ukraina planują uruchomienie nowych połączeń kolejowych między Lublinem i Lwowem oraz Przemyślem i Niżankowicami
Fot. Shutterstock

Minister Adamczyk wyjaśnił, że chodzi o uruchomienie połączeń z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury.

- Jeśli uda się to nam uzgodnić, to dojdzie do korekty rozkładu jazdy pociągów w czerwcu przyszłego roku albo korekty rozkładu zimowego 2019. Na pewno nie będzie to trwało długo - zapewnił na wspólnej konferencji prasowej.

Adamczyk i Omelan przypomnieli o sukcesie połączenia kolejowego z Kijowa do Przemyśla, które zostało uruchomione w 2016 roku. Poinformowali też, że podczas posiedzenia grupy roboczej omówili współpracę w transporcie drogowym, m.in. w kontekście budowy trasy Via Carpatia.

- Takie projekty jak linia kolejowa Przemyśl-Niżankowice czy połączenie Lublin-Lwów są niewielkie i stosunkowo łatwo je zrealizować. Są też duże projekty jak Via Carpatia, która dzięki wsparciu Ukrainy, jak mamy nadzieję, zostanie wpisana w sieć bazową TEN-T (transeuropejska sieć transportowa), bo przecież to jest szlak ważny dla Ukrainy i dla całej Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Adamczyk.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. Ukraina chce połączyć się z tą trasą, modernizując drogi od Odessy do granicy z Polską.

Ukraiński minister podziękował Polsce za wspieranie Ukrainy w czasie zaostrzenia konfliktu z Rosją.

- Polska była jednym z pierwszych krajów, które od razu potępiły agresję Rosji w Morzu Azowskim - podkreślił Omelan.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019