Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Za trzy lata Solaris będzie mógł produkować ok. 2 tys. pojazdów rocznie

Autor:  PAP/KM  |  06-12-2018 17:55
Wartość zaplanowanych na najbliższe trzy lata inwestycji w zakładach wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji miejskiej Solaris Bus & Coach przekracza 200 mln zł. Dzięki rozbudowie moc produkcyjna zwiększy się do 2 tys. pojazdów rocznie.

Jak poinformował wiceprezes spółki Zbigniew Palenica, plany rozwoju wiążą się w dużej mierze z coraz większym popytem na autobusy elektryczne. W tym roku Solaris wyprodukuje ponad 1,2 tys. pojazdów, obecna infrastruktura pozwala na wytwarzanie do 1,5 tys. pojazdów rocznie.

Za trzy lata Solaris będzie mógł produkować ok. 2 tys. pojazdów rocznie
Fot. Andrzej Wawok/PTWP

- Docelowo chcemy być w stanie produkować 2 tys. pojazdów rocznie. Wymaga to poczynienia inwestycji - począwszy od spawalni w Środzie Wielkopolskiej po hale montażu w Bolechowie - powiedział.

Obecnie ok. 40 proc. produkcji spółki to pojazdy z napędem alternatywnym, w przyszłym roku mają one stanowić już połowę produkcji, a po zakończeniu inwestycji ma to być nawet 70-80 proc.

W tej chwili w Europie sprzedaje się ok. 1 tys. autobusów elektrycznych rocznie. Solaris jest ich największym producentem na kontynencie posiadając, według informacji spółki, ok. 18 proc. udziałów w rynku. Dotąd Solaris dostarczył do odbiorców z 14 państw ok. 200 autobusów elektrycznych, prawie połowa z nich jeździ w Polsce. Ma zamówienia na następne blisko 200 takich pojazdów.

Solaris zatrudnia w kraju ok. 2,5 tys. osób, cały czas trwa intensywny nabór nowych pracowników.

- Musimy dostosować zatrudnienie do struktury wytwarzanych pojazdów - będziemy potrzebowali trochę mniej pracowników w zawodach czysto mechanicznych, natomiast więcej w zawodach elektrycznych, elektromechanicznych i elektroników - powiedział Palenica.

Solaris to czołowy w Europie producent pojazdów komunikacji miejskiej. Do tej pory firma dostarczyła do 32 państw blisko 17 tys. pojazdów. Produkty Solaris Bus & Coach SA były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność w Polsce i na świecie. Na początku września 100 proc. udziałów w firmie objęła hiszpańska grupa CAF. 

Czytaj także: Solaris dostarczy 21 autobusów elektrycznych do Poznania

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019