Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Indeksy w USA odrobiły większość strat

Autor:  PAP/JS  |  06-12-2018 23:53
Dow Jones i S&P 500 zakończyły dzień na lekkich minusach, choć w trakcie sesji notowały nawet ok. 3-proc. spadki. Za poprawę nastrojów odpowiadają nieoficjalne doniesienia, że Fed już na grudniowym posiedzeniu może zasygnalizować przejście w tryb wait-and see. Dolar się osłabia, a ropa tanieje.

  • W pierwszej części sesji indeksy mocno spadały na fali obaw o wojnę handlową między USA a Chinami.
  • Inwestorów niepokoiły także sygnały mogące wskazywać na nadchodzące spowolnienie gospodarcze.
  • Kolejnym punktem zapalnym w relacjach USA-Chiny może stać się aresztowanie Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu firmy Huawei, a zarazem córki założyciela firmy, do którego doszło w Kanadzie.

The Wall Street Journal pod koniec sesji podał nieoficjalnie, że członkowie Rezerwy Federalnej rozważają, czy ogłosić przejście w postawę wait-and-see w odniesieniu do stóp procentowych już na grudniowym posiedzeniu
(fot. pixabay.com)

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,32 proc. do 24.947,67 pkt.

S&P 500 spadł o 0,15 proc. i wyniósł 2.695,95 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,42 proc. do 7.188,26 pkt.

The Wall Street Journal pod koniec sesji podał nieoficjalnie, że członkowie Rezerwy Federalnej rozważają, czy ogłosić przejście w postawę wait-and-see w odniesieniu do stóp procentowych już na grudniowym posiedzeniu.

Minutes z listopadowego posiedzenia Fed pokazały, że bankierzy centralni rozważali odejście od dotychczasowej polityki zapowiadanej ścieżki stopniowych podwyżek stóp proc. w kierunku bardziej "elastycznego" podejścia zakładającego podejmowanie decyzji w oparciu o ocenę bieżących danych.

WSJ donosi, że podwyżka stóp na grudniowym posiedzeniu jest prawdopodobna, jednak Fed może zdecydować się na pauzę już od marca.

W pierwszej części sesji indeksy mocno spadały na fali obaw o wojnę handlową między USA a Chinami. Inwestorów niepokoiły także sygnały mogące wskazywać na nadchodzące spowolnienie gospodarcze.

Kolejnym punktem zapalnym w relacjach USA-Chiny może stać się aresztowanie Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu firmy Huawei, a zarazem córki założyciela firmy, do którego doszło w Kanadzie. Grozi jej ekstradycja do Stanów Zjednoczonych w związku z podejrzeniem o naruszenie sankcji USA wobec Iranu.

Chiny domagają się natychmiastowego uwolnienia Meng Wanzhou oraz wyjaśnienia powodów jej zatrzymania - oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang.

- Aresztowanie Meng Wanzhou unaocznia fakt, że rozejm w konflikcie handlowym, który został zawarty w zeszły weekend przez Trumpa i Xi nie prowadzi do zasadniczej poprawy stosunków między USA a Chinami, które nadal się pogarszają - powiedziała Eleanor Creagh, strateg Saxo Capital Markets.

"Przekaz ze strony USA jest jasny - z Chinami gramy twardo i bez taryfy ulgowej" - napisał w czwartkowym raporcie główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski.

Na spotkaniu podczas szczytu G20 w Argentynie 1 grudnia prezydenci Donald Trump i Xi Jinping uzgodnili 90-dniowe "zawieszenie broni" w sporze handlowym i wstrzymanie na czas negocjacji podniesienia karnych taryf celnych na sprowadzane do USA chińskie towary warte 200 mld dolarów z 10 do 25 proc.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w październiku wzrósł do 55,5 mld USD z 54,6 mld USD miesiąc wcześniej, po korekcie z 54,0 mld USD - poinformował Departament Handlu w komunikacie. Oczekiwano +55, mld USD.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 4 tys. do 231 tys. Oczekiwano 225 tys.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w październiku spadły o 4,3 proc. mdm wobec wzrostu we wrześniu o 0,7 proc. mdm - końcowe wyliczenie.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w październiku spadły o 2,1 proc. mdm vs +0,2 proc. mdm we wrześniu, po korekcie z 0,7 proc. Oczekiwano spadku o 2,0 proc.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła w III kwartale 2018 r. o 2,3 proc. Oczekiwano 2,3 proc. wobec +3,0 proc. kdk w II kw., po korekcie z +2,9 proc.

Jednostkowe koszty pracy w III kw. 2018 r. wzrosły o 0,9 proc. kdk w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Oczekiwano +1,0 wobec: -1,0 proc. w II kw.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 54,7 pkt. wobec 54,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA w listopadzie wzrósł do 60,7 pkt., w porównaniu z 60,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w listopadzie wzrosła o 51,5 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2017, po wzroście w X o 153,6 proc. - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019