Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

To jeszcze nie koniec snów o łupkowej potędze. "Nigdy nie mów nigdy" - mówi Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen

Autor:  Bartosz Dyląg  |  09-12-2018 06:00  |  aktualizacja: 09-12-2018 07:51
- Nigdy nie mów nigdy - mówi o szansach powrotu do poszukiwań gazu łupkowego na większą skalę główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.
Złoża łupkowe w Polsce nie dają wystarczającej możliwości ich gospodarczej eksploatacji - oceniło pod koniec listopada Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy uchylającej pobór podatku od wydobycia węglowodorów.

Tymczasem zaledwie osiem lat temu opublikowano amerykańskie badania, z których wynikało, że w skałach łupkowych w Polsce może znajdować się nawet 1,5-3 bln metrów sześciennych gazu. Byłyby to zasoby na 100-200 lat.

Czytaj też: Prezes Orlenu Daniel Obajtek o przyszłości marki Lotos

W poszukiwaniach gazu łupkowego brała między innymi spółka Orlen Upstream. Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski zwraca uwagę, że technologia wydobycia gazu cały czas się rozwija, dlatego temat gazu łupkowego w Polsce nie jest wygaszony.

- Technologia idzie do przodu, lepiej się lokalizuje złoża. Okazuje się, że gdy przystąpiliśmy z nową wiedzą, mamy odwiert, z którego płynie gaz, i to w niemałej ilości - mówi Adam Czyżewski. - Gdyby nawet nie znalazło się tyle gazu, ile trzeba, to przynajmniej wiedzielibyśmy, na czym stoimy. Dziś ciągle jest to temat otwarty - dodaje.

Cała rozmowa z Adamem Czyżewskim w wideo poniżej:

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019