Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

BASF ma technologię pozwalającą na 100 proc. chemiczny recykling

Autor: Adam Sierak
Dodano: 12-12-2018 06:00

Projekt niemieckiej firmy – chem cykling – przynosi spodziewane efekty. Po kilku testach BASF-owi udało się odzyskać z plastikowych śmieci 100 procent tworzyw sztucznych wykorzystanych pierwotnie do ich produkcji. To przełom, który teraz musi zostać poddany finansowej analizie.

Dotychczas przy recyklingu tworzyw sztucznych stosowano metody mechaniczne. To powodowało spore problemy – niewiele udawało się finalnie "odzyskać".

Na czym polega chem cykling?

Po rozdrobnieniu tworzyw sztucznych, np. popularnych reklamówek przerabiane są one na rodzaj płynnego związku – oleju. W takiej formie materiał jest wykorzystywany w całości do ponownego przerobienia. 

- Dzięki tej technologii wracamy do surowców pierwotnych. Je jesteśmy w stanie zawrócić do naszej produkcji i wprowadzić bez problemu w obieg. Uzyskaliśmy 100-procentowy recykling – mówi o efektach pilotażu Katarzyna Byczkowska, szefowa BASF w Polsce.

Po udanych próbach koncern musi teraz ocenić, czy opłaca się tę technologię wprowadzić na masową skalę.

- Na pewno jakiś procent produkcji oprzemy o chem cykling. Ile? Za wcześnie, by mówić o szczegółach – podsumowuje Byczkowska.

Więcej ma temat chem cyklingu w naszej rozmowie z Katarzyną Byczkowską, szefową BASF w Polsce:

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020