Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Teresa Czerwińska: wskaźnik PMI poniżej 50 pkt nie jest czymś bardzo niepokojącym

Autor:  PAP/KM  |  07-12-2018 15:54
Widzimy oznaki spowolnienia, ale wskaźnik PMI poniżej 50 pkt nie jest czymś bardzo niepokojącym - skomentowała dane o PMI dla polskiego przetwórstwa minister finansów Teresa Czerwińska.

Firma Markit poinformowała, że wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie był na poziomie 49,5 pkt. wobec 50,4 pkt. w październiku i wobec prognozy 50,5 pkt.

W komunikacie Markit podkreślono, że PMI w wysokości 49,5 pkt to najsłabszy wynik od ponad 4 lat
Fot. Shutterstock

- Wskaźniki PMI to wskaźniki traktowane oczywiście jako wyprzedzające koniunkturę. Możemy prognozować, zgodnie z nimi, jaka będzie koniunktura gospodarcza w roku przyszłym. Pomimo tego obecnego bardzo dobrego stanu, bardzo wysokiego wzrostu PKB (...), pytanie jest jak długo będziemy w stanie tak gospodarkę rozwijać, aby ona stabilnie rosła w długiej perspektywie czasowej - mówiła minister.

Zapewniła, że MF obserwuje rynki zewnętrzne, zwłaszcza blisko nas, czyli naszych głównych partnerów handlowych.

- Widzimy pewne oznaki spowolnienia. Te wskaźniki nie są niczym nowym, pokazują pewną przyszłość i na to powinniśmy być przygotowani. Czyli te ryzyka zewnętrzne są (...), ale uprzedzająco podejmujemy działania, które właśnie taki stabilny wzrost gospodarczy mają podtrzymać w przyszłych okresach - powiedziała.

Minister zauważyła, że poziom 50 pkt w PMI to pewna symboliczna granica.

- Ten poniżej nawet 50 pkt, nie oznacza, że mamy do czynienia z czymś bardzo niepokojącym - zaznaczyła.

Wiceminister finansów Leszek Skiba mówił, że PMI nie jest najlepszym wskaźnikiem, jeśli chodzi o polską gospodarkę, choć jest dobry. Zauważył, że najważniejsze komponenty odpowiadające za spadek PMI dotyczą nowych zamówień i wyhamowania tempa wzrostu zatrudnienia.

Według niego warto pamiętać, że spadek PMI poniżej 50 pkt nie oznacza, że mamy do czynienia ze spadkiem produkcji. Zdaniem ministra akurat w polskim przypadku poziom 50 pkt spotyka się mniej więcej ze wzrostem produkcji przemysłowej o 2,5 proc. rdr.

W  komunikacie Markit podkreślono, że PMI w wysokości 49,5 pkt to najsłabszy wynik od ponad 4 lat. Po raz pierwszy od ponad czterech lat główny wskaźnik spadł poniżej neutralnego progu, a liczba nowych zamówień, wielkość produkcji i zatrudnienie uległy zmniejszeniu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019