Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Andrzej Jakubiak, były szef KNF: dziękuję za wsparcie

Autor:  PAP/AH  |  08-12-2018 14:20
Były przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak, który usłyszał zarzuty niedopełnienia obowiązków w sprawie SKOK Wołomin podziękował w oświadczeniu za wsparcie, które, jak podał, jest dowodem pozytywnej oceny pracy jego i kolegów jako funkcjonariuszy publicznych.

"W imieniu własnym oraz moich wieloletnich kolegów i koleżanek - długoletnich pracowników nadzoru bankowego - pragnę podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które w czasie naszego zatrzymania w dniach 6 i 7 grudnia 2018 roku udzieliły nam tak ogromnego wsparcia, dając tym samym dowód pozytywnej oceny naszej pracy jako funkcjonariuszy publicznych przez dziesięciolecia budujących pozycję polskiego nadzoru w kraju i na świecie" - czytamy w oświadczeniu przesłanym w sobotę PAP przez Andrzeja Jakubiaka.

W imieniu własnym oraz moich wieloletnich kolegów i koleżanek - długoletnich pracowników nadzoru bankowego - pragnę podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które w czasie naszego zatrzymania w dniach 6 i 7 grudnia 2018 roku udzieliły nam tak ogromnego wsparcia - napisał Andrzej Jakubiak
fot. PTWP (Piotr Waniorek)

"Liczymy na państwa wsparcie w naszej dalszej walce o oczyszczenie naszego dobrego imienia przed sądem w związku z zarzutami, jakie nam zostały postawione przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie" - dodał

"Niniejszego oświadczenia, stosownie do postanowienia prokuratura Prokuratury Regionalnej w Szczecinie z dnia 7 grudnia 2018 roku, nie konsultowałem z żadną z osób zatrzymanych, ale wiem, że z pewnością wyraziłyby zgodę na taką jego treść" - podał na końcu oświadczenia były przewodniczący KNF.

Jakubiak napisał także, że wyraża zgodę na ujawnienie swojego nazwiska i wizerunku.

W czwartek rano CBA zatrzymało Jakubiaka i sześcioro innych byłych urzędników KNF. Wśród zatrzymanych byli też: Wojciech Kwaśniak (były zastępca przewodniczącego KNF), Dariusz Twardowski (były dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych UKNF), Zbigniew L. (były zastępca dyrektora), Halina M. (była zastępca dyrektora), Adam O. (były naczelnik) i Dorota Ch. (były naczelnik).

Zatrzymanych doprowadzono do szczecińskiej prokuratury regionalnej, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Przestępstwo - podała Prokuratura Krajowa - "polegało na tym, że urzędnicy nie zakończyli prowadzonego postępowania administracyjnego sporządzeniem projektu decyzji administracyjnej o ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK w Wołominie do dnia 22 października 2013 roku. Tym samym nie przedłożyli takiego projektu wraz z wnioskiem o ustanowienie zarządcy na posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego".

Podejrzanym zarzuca się, że w okresie od 22 października 2013 roku do 15 września 2014 roku działali na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 miliarda złotych oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 milionów złotych.

Prokurator zdecydował w piątek o zastosowaniu wobec wszystkich podejrzanych środków o charakterze wolnościowym w postaci zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi, poręczeń majątkowych i dozorów policyjnych. W piątek w nocy wszyscy podejrzani byli na wolności.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019