Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Zbiornik do transportu ciepła wygrał konkurs dla ekostartupów na COP24

Autor:  PAP/rs  |  12-12-2018 20:42
Projekt zbiornika do magazynowania i transportu ciepła na niewielkie odległości, opracowany przez spółkę Enetech, zwyciężył w konkursie na najbardziej ekologiczny startup. Jego organizatorem jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

O rozstrzygnięciu konkursu Biznes Mixer, zorganizowanego przez GZM we współpracy z fundacją Impact, poinformowało w środę biuro prasowe Metropolii. Do konkursu - mającego m.in. promować młode przedsiębiorstwa działające w obszarze czystych technologii - zgłoszono 15 projektów. Do ścisłego finału zakwalifikowano pięć startupów.

Projekt zbiornika do magazynowania i transportu ciepła opracowany przez spółkę Enetech, zwyciężył w konkursie na najbardziej ekologiczny startup
Fot. materiały Enetech

W finale imprezy twórcy mieli pięć minut, by zaprezentować swoje pomysły przed jury, złożonym z przedstawicieli GZM, fundacji Impact, Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach oraz Parku Naukowo-Technologicznego "Technopark Gliwice". Potem odpowiadali na pytania członków jury.

Zwycięzca, Mateusz Lisowski z Enetech, zaprezentował projekt zbiornika do magazynowania i transportu ciepła na niewielkie odległości (do 30 km). Zbiornik jest wypełniony tzw. materiałem zmiennofazowym (phase-change material - PCM), czyli takim, który - przy zmianie stanu fizycznego np. z cieczy w stały - jest w stanie akumulować lub oddawać dużą ilość energii.

O pomyśle Enetech pisaliśmy już na początku tego roku. Czytaj: Ciepło przyjeżdża ciężarówką - pomysł polskiego start-upu Enetech

Przedstawiony przez Lisowskiego projekt otrzymał tytuł zwycięzcy Biznes Mixera oraz nagrodę w wysokości 15 tys. zł. Dodatkowo Enetech zyska możliwość przedstawienia swojego pomysłu podczas wydarzenia Impact mobility rEVolution'19 w Katowicach.

Jury postanowiło wyróżnić także Andrzeja Berezowskiego z firmy BACTrem za projekt preparatów do biodegradacji związków toksycznych. Firma BACTrem również zyska możliwość zaprezentowania projektu na Impact mobility rEVolution'19.

Podczas finału przedstawiono również rozwiązania takie jak: np. system skuterów miejskich czy oprogramowanie do zarządzania stacjami i punktami ładowania dla pojazdów elektrycznych. Konkurs rozstrzygnięto w dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach GZM zorganizowała Strefę Otwartą Metropolii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019