Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

PGE nie pali się do przejęcia Autosanu. Będzie potrzebna kolejna kroplówka

Autor: wnp.pl (AK)
Dodano: 19-12-2018 07:55 | Aktualizacja: 19-12-2018 08:00

Temat kondycji i ewentualnego przejęcia sanockiego Autosanu przez PGE wraca w rozmowie z Witoldem Słowikiem, prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, którą w środę opublikowała "Rzeczpospolita".

- Autosan przez ostatnie lata wygenerował gigantyczną stratę i ma problemy z płynnością finansową, ale z drugiej strony dysponuje kompetencjami do produkowania własnych konstrukcji autobusów niskoemisyjnych i elektrycznych. Będąc jednym z największych pracodawców w regionie, ma też do odegrania znaczącą rolę społeczną. Firma ta musi jednak być lepiej zarządzana. Nie może być tak, że wszystkie ostatnio realizowane kontrakty autobusowe charakteryzują się ujemną marżą - mówi Witold Słowik.

Niedawno było głośno było o Autosanie po deklaracji Jarosława Kaczyńskiego o planach odsprzedania firmy PGE.

- PGE jako spółka giełdowa o tego typu zamiarach powinna oficjalnie informować w wydawanych przez siebie komunikatach. Z uwagi na to, że taki komunikat odnośnie do zakupu Autosanu ze strony PGE się nie pojawił, znaczy to, że PGE nie pali się do tej transakcji. Podjęto, co prawda, kroki, aby wycenić aktywa zakładów z Podkarpacia, ale do samej decyzji raczej daleko - ocenia prezes PGZ..

Jak mówi Witold Słowik, PGZ będzie zmuszona po raz kolejny uruchomić kroplówkę. Do tej pory grupa zbrojeniowa zainwestowała w Autosan sto kilkanaście milionów złotych.

- Idea reaktywacji zakładu była szlachetna. Błąd polegał na tym, że przejęliśmy od syndyka firmę, której obecny profil produkcyjny w mojej ocenie odległy jest od naszego podstawowego biznesu. Zresztą, gdyby przyjrzeć się historii konsolidacji polskich fabryk broni i sprzętu wojskowego po 1989 roku, widać mnóstwo nieracjonalnych decyzji, sprzecznych działań i niekonsekwencji – twierdzi prezes PGZ.

Więcej w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020