Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Veolia całkowicie odchodzi od węgla. Przełomowy ma być 2035 rok

Autor:  Adam Sierak  |  19-12-2018 20:00  |  aktualizacja: 19-12-2018 19:41
Francuski koncern planuje w najbliższych kilkunastu latach ograniczyć zużycie węgla w Polsce prawie o połowę. Całkowitą rezygnację z wykorzystania tego surowca Veolia zakłada w 2035, a najpóźniej w 2040 roku.
- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że węgiel należy wyeliminować. Sądzę, że sektor energetyczny jako całość nie jest w stanie osiągnąć tego celu wcześniej – mówi w rozmowie z WNP.PL Frédéric Faroche, prezes Grupy Veolia w Polsce.


 Veolia w Polsce skupia się na decentralizacji i tworzeniu mocy wytwórczych bliżej klienta. Robi to m.in. przez lokalne sieci ciepłownicze.

- Dostarczając ogrzewanie np. na terenie Łodzi, wytwarzamy energię elektryczną również na miejscu, a to już cecha energetyki rozproszonej – dodaje Faroche.

Klient nie może zapłacić za transformację energetyki. Potrzebne wsparcie

Szef francuskiego koncernu na Polskę podkreśla, że w przekształcaniu tego sektora trzeba uwzględnić lokalne zasoby klienta. To pomoże rozłożyć koszty zmian, które czekają branżę.

W niektórych przypadkach konieczne będzie wsparcie rządów krajowych czy Unii Europejskiej.

- Oczywiście stoję po stronie mechanizmów rynkowych, ale w podobnych sytuacjach sam rynek i jego siły nie wystarczą. Trzeba wspierać rozwój niektórych technologii– tłumaczy Frédéric Faroche.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019